Zawartość

 1. 2011 (lipiec - grudzień)
 2. 2011 (styczeń - czerwiec)
 3. 2010 (lipiec - grudzień)
 4. 2010 (styczeń - czerwiec)
 5. 2009 (lipiec - grudzień)
 6. 2009 (styczeń - czerwiec)
 7. 2008 (lipiec - grudzień)
 8. 2008 (styczeń - czerwiec)
 9. 2007 (lipiec - grudzień)
 10. 2007 (styczeń - czerwiec)
 11. 2006 (lipiec - grudzień)
 12. 2006 (styczeń - czerwiec)
 13. 2005 (lipiec - grudzień)
 14. 2005 (styczeń - czerwiec)
 15. 2004 (lipiec - grudzień)2011 (lipiec - grudzień)

28/12/11 Zaczęło się forumowe głosowanie na najlepszy level kończącego się roku 2011.

23/12/11 Świąteczna dostawa poziomów. Do działu Custom Levels trafiły mapy wydane w ciągu ostatnich kilku miesięcy, które dotychczas były dostępne tylko na naszym forum. Warto zobaczyć zwłaszcza Stronghold, a także 8+9. Już za kilka dni tradycyjnie rusza forumowe głosowanie na najlepszy poziom roku, więc najlepiej byłoby zapoznać się ze wszystkimi :)

Tym sposobem przekroczyliśmy, dość niepostrzeżenie, granicę 400 leveli na naszej stronie.

30/09/11 Dziś przypada kolejna rocznica amerykańskiej premiery Clawa. Aż ciężko uwierzyć, że już czternasta. Jak ten czas leci...

20/09/11 Witamy po długiej przerwie bez aktualizacji i newsów. W świecie Clawa nie dzieje się już tak wiele, aby o tym pisać na bieżąco. Poza tym wszyscy, także administratorzy strony, mają coraz mniej czasu, a więc ostatnio powstaje znacznie mniej ciekawych dyskusji na forum oraz nowych poziomów. Jest jednak kilka informacji, którymi chcemy się podzielić:

 • kijanek6 podjął się próby modernizacji The Claw Recluse. Chcemy przerobić stronę na PHP i utworzyć bazy poziomów oraz fanów w fanclubie. Do tego czasu nie będziemy aktualizować tych działów, zaś nowo powstające poziomy są udostępniane przez ich autorów na Claw Forum.
 • spore opóźnienie zaliczył trzeci z serii wywiadów Stevena Applebauma, ale warto było czekać. Projektant postaci, Matt Hayhurst, nie tylko zdradził w nim ciekawe szczegóły (m.in. dotyczące anulowanego projektu Claw 2), ale co najważniejsze, zaprezentował nam nigdzie wcześniej niepublikowane materiały produkcyjne. Są wśród nich wstępne projekty bossów, z którymi mieliśmy się spotkać w drugiej części gry. Każdy prawdziwy fan powinien je zobaczyć, a można to zrobić w nowej sekcji w dziale Dla Fanów.
 • tuż po siódmych urodzinach strony, 17 lipca, padł absolutny rekord ilości odwiedzin w ciągu jednego dnia (4970 wizyt na stronie, 1991 unikalnych odwiedzin). To wszystko dzięki obrazkowi na serwisie kwejk.pl. Cieszy nas fakt, że tak wiele osób ma dobre wspomnienia związane z tą grą.
 • osoby korzystające z Facebooka zapraszamy do zostania fanami strony Claw, której od niedawna jestem administratorem.
2011 (styczeń - czerwiec)

14/04/11 Mamy następny wywiad Stevena Applebauma. Donald Wallace, szef studia zakontraktowanego przez Monolith do stworzenia animowanych cutscenek, szczegółowo opowiada w nim o procesie ich powstawania. Wywiad jest już dostępny także po polsku (tłumaczenie: kijanek6).

10/04/11 Na YouTube można obejrzeć filmik przedstawiający nowe możliwości edytora poziomów WapMap. Przed kilkoma dniami został też otwarty nowy blog poświęcony temu projektowi. Jeśli chcecie wesprzeć finansowo autora, kliknijcie raz dziennie w zamieszczone tam reklamy.

1/04/11 W pierwszym z zapowiadanych wywiadów z twórcami gry, Steven Applebaum i Ryan Hoss rozmawiają z Edem Andersonem o tworzeniu animacji i cutscenek, a także wielu innych rzeczach, między innymi o naszej stronie. Kliknij tutaj, aby przeczytać wywiad. Wywiad jest już dostępny także po polsku (tłumaczenie: kijanek6).

24/03/11 Wczoraj wieczorem kijanek6 udostępnił długo oczekiwaną publiczną wersję beta nowego edytora poziomów WapMap. Zachęcamy do jej ściągnięcia, zgłaszania napotkanych błędów, lub po prostu wyrażenia swojej opinii, co można zrobić na naszym forum.

Jednocześnie przypominamy, że jest to wersja testowa, która nie posiada jeszcze wszystkich opcji i może być niestabilna. Pamiętajcie, żeby eksperymentować tylko na kopiach swoich poziomów, bo ani autor programu, ani redakcja strony nie bierze odpowiedzialności za levele uszkodzone w wyniku nieprawidłowego działania edytora.

21/03/11 Dzięki pomocy Steve'a Applebauma udało się nawiązać kontakt ze starą ekipą z Monolith, która w 1997 roku stworzyła Clawa. Chęć na przeprowadzenie "wywiadu" wyrazili już Matt Hayhurst i Donald Wallace (odpowiedzialni za artystyczną stronę gry oraz cutscenki), a udział kilku innych osób jest cały czas sprawą otwartą.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania, które chcielibyście im zadać, napiszcie je na naszym forum. Czasu nie jest dużo, bo w piątek zamykamy przyjmowanie pytań i przesyłamy kwestionariusz.

8/03/11 Trzy nowe levele, z których najciekawiej prezentuje się Cannon Play, wspólnie przygotowany przez MagicEye i Nouveu. Życzymy miłej gry.

6/03/11 Sekcja poświęcona twórczości fanów wzbogaciła się o całe mnóstwo linków do nowych prac powstałych po roku 2006. Niektóre z nich znacie już może z innych źródeł, jak chociażby naszego forum, ale tak kompletna kolekcja powstała chyba po raz pierwszy :)

1/03/11 Dziś mija pięć lat od udostępnienia w sieci torrenta z Clawem w wersji DVD. Przez ten czas ważący około 1,3 GB obraz płyty ściągnęło ponad 25000 osób, przesyłając przy tym kilkadziesiąt TB danych. Co więcej, torrent ten nie tylko jest wciąż aktywny, ale wręcz cieszy się jeszcze większą popularnością niż kiedyś. Z drugiej strony na pewno nie wszyscy mogą lub też chcą z niego skorzystać. Dlatego teraz istnieje też możliwość bezpośredniego ściągnięcia:

Captain Claw DVD Version with Extras (1,30 GB)

Transfer jest wystarczająco dobry, żeby pobieranie nie trwało dłużej niż godzinę (oczywiście pod warunkiem, że sami posiadamy odpowiednio szybkie łącze). Mimo to warto skorzystać z programu umożliwiającego wznawianie ściągania na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. A za wrzucenie pliku na Dropbox dziękujemy Arturowi.

25/02/11 Arrangus przygotował nowy level, jeden z nielicznych zaprojektowanych z myślą o wyścigach w grze sieciowej, a także ewentualnej rywalizacji w konkursie Claw Speed Runs.

10/02/11 Do działu Custom Levels właśnie trafiły pierwsze w tym roku nowe poziomy.

31/01/11 Dzisiaj, a dokładniej we wczesnych godzinach popołudniowych, licznik odwiedzin zanotował milionowe wejście na naszą stronę. Co ciekawe, osiągnięcie tej granicy zajęło nam niemal równo sześć lat (licznik działa od 25 stycznia 2005). Podobno najtrudniej jest zdobyć właśnie ten pierwszy milion, więc powinniśmy się chyba teraz spodziewać przyspieszenia ;)

9/01/11 Forumowe głosowanie na najlepszy level ubiegłego roku dobiegło końca. Zgodnie z przewidywaniami zwycięzcą został Wreckage, który otrzymał 53% głosów. Drugie miejsce przypadło Royal Chambers z wynikiem 18%, a najniższy stopień podium obsadziły ex aequo Narrow Nooks v2.0 oraz Forgotten Caves of Undersea World, które otrzymały po 12% głosów. Wyniki, zarówno tegoroczne jak i archiwalne, znajdują się w dziale Custom Levels.

1/01/11 Szczęśliwego Nowego Roku! Newsy z ostatnich sześciu miesięcy zostały jak zwykle przeniesione do archiwum. Na forum jeszcze do 8. stycznia można oddać głos na najlepszy level 2010 roku. Tymczasem tych, którzy jeszcze nie mieli przyjemności zagrać we wszystkie nominowane poziomy, zapraszamy oczywiście do działu Custom Levels.

Ponadto od dzisiaj nasza strona jest dostępna w już dziesiątej, tym razem węgierskiej wersji językowej. Mamy nadzieję, że w 2011 roku będziecie ją odwiedzać jeszcze częściej niż do tej pory. Już za około miesiąc łączna liczba odwiedzin najprawdopodobniej przekroczy milion.
2010 (lipiec - grudzień)

28/12/10 Na forum rozpoczęło się głosowanie na najlepszy level kończącego się roku.

24/12/10 Jak co roku z wielkim entuzjazmem składamy Wam najserdeczniejsze życzenia ;)

16/12/10 Nareszcie wstawiliśmy kilka "zaległych" poziomów z ostatnich dwóch miesięcy. Zaktualizowany został też Complete Level Pack, który zawiera teraz już 362 mapki.

2/11/10 Dostawa świeżych "customów", tym razem prosto z Francji ;)

31/10/10 Kolejne dwa nowe poziomy w dziale Custom Levels. Życzymy przyjemnej gry.

18/10/10 Australijski fan Clawa przesłał nam zdjęcia pudełka tamtejszej edycji gry, które zamieściliśmy już w odpowiednim dziale na naszej stronie.

17/10/10 Istniejący od ponad trzech lat kanał Zuczka na YouTube właśnie przekroczył granicę miliona wyświetleń przesłanych filmów, z czego te dotyczące Clawa odpowiadają za ponad 80%. Najczęściej oglądane są jak dotychczas nagrania z levelu 1 i 14, a także ostatni przerywnik filmowy z gry.

16/10/10 Jeszcze jeden level. Po okresie zastoju prace budowlane znów idą pełną parą ;)

15/10/10 Do działu Custom Levels trafiły dwa nowe poziomy. Szczególnie warto zobaczyć pierwszy z nich: Forgotten Caves of Undersea World, który przygotował Adamantium.

30/09/10 Dokładnie trzynaście lat temu, 30 września 1997, miała miejsce premiera Clawa.

1/09/10 Jeśli należysz do osób, którym dynamit w Clawie przydaje się tylko do pokonania Aquatisa, to koniecznie obejrzyj ten filmik ;)

31/08/10 Zorganizowana na koniec wakacji gra właśnie się zakończyła. Wybrany został do niej Blackout, i to właśnie z poziomem Grey Cata zmierzyło się ośmiu graczy. Ostatecznie, po ponad czterech godzinach gry, mistrzem polowania na skarby okazał się Swistak. Pozostałe miejsca na podium obsadzili Artur i Teo phil, a różnice wyników w czołówce były naprawdę minimalne. Szczegółowe rezultaty, włącznie ze screenami, można zobaczyć na forum.

29/08/10 Tak jak przed rokiem, zapraszamy wszystkich do gry w trybie multiplayer, która odbędzie się 31 sierpnia o godzinie 18.00. Pomysłodawcą jest Swistak, który zaproponował jeden z najdłuższych i najbardziej skomplikowanych "customów": Blackout autorstwa Grey Cata, lub rozgrywany w ubiegłych latach maraton na czternastu podstawowych poziomach.

Jeśli zamierzasz dołączyć, to zagłosuj na wybraną propozycję na naszym forum. A pamiętacie jeszcze, jak graliśmy rok temu?

24/08/10 Jeśli nie możesz uruchomić wersji rip Clawa, co zdarza się zwłaszcza w nowszych wersjach Windows, zajrzyj do działu Download i ściągnij umieszczoną tam dzisiaj poprawkę. Za informację o rozwiązaniu tego problemu dziękujemy Arturowi.

16/08/10 Kolejny level na naszej stronie. Freight Boats, stworzony przez Tommoulussa i Artura, oparty jest na rzadko używanym ósmym tilesecie i już choćby z tego powodu warto ten poziom zobaczyć. Zapraszamy do gry, również w trybie multiplayer.

11/08/10 Trzy nowe poziomy w dziale Custom Levels. Razem mamy ich teraz już 350, zaś rozmiar paczki zawierającej wszystkie mapy po raz pierwszy przekroczył 10 MB. Tak trzymać!

26/07/10 Zgubiłeś się w Wreckage albo nie wiesz, jak się dostać do niektórych miejsc? Na YouTube jest już dostępny trzyczęściowy filmik przedstawiający ten level, z uwzględnieniem wszystkich skrytek i zakamarków, których w poziomie nie brakuje:

CZĘŚĆ 1 -- CZĘŚĆ 2 -- CZĘŚĆ 3

Jak widać, skarbów do zdobycia jest sporo, a level do najkrótszych nie należy :)

24/07/10 Dziś jest ten wspaniały dzień, w którym już tradycyjnie ukazują się najbardziej oczekiwane levele. W tym roku jest to oczywiście Wreckage, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać ;)

Zapraszamy do gry i czekamy na komentarze na forum i kanale IRC. Gdyby po włączeniu poziomu gra nie działała płynnie, pomoże ustawienie w opcjach niskiego poziomu detali.

17/07/10 Szysza stworzyła swój pierwszy poziom, który można już ściągnąć z naszego działu Custom Levels. The Trail of Geckos: Dungeons wykorzystuje tileset z La Roca i "waży" prawie 40 KB. Warto zobaczyć.

16/07/10 Dziś przypada szósta rocznica powstania naszej strony. Warto przy tej okazji zajrzeć do jej historii, a także poprzeglądać archiwum newsów.

1/07/10 Już od dłuższego czasu tu i ówdzie pojawiały się tajemnicze nawiązania do bliżej nieokreślonego wydarzenia, jakie miało nastąpić 24 lipca. Dzisiaj kurtyna została odsłonięta: przedstawiamy oficjalną zapowiedź poziomu, który całkowicie odmieni dotychczasową wizję custom levels. Wreckage, poziom od dłuższego czasu przygotowywany z niezwykłą finezją i precyzją, wykorzystuje najnowsze sztuczki designerskie, ale przede wszystkim perfekcyjnie łączy fantastyczną grywalność z niezwykłym wyglądem. A wszystko po to, by mógł na stałe przejść do historii Clawa jako najlepszy level wszech czasów.

Czy ten cel udało się zrealizować? O tym zdecydujecie już sami, dziś oglądając 2,5-minutowy trailer Wreckage, a za niewiele ponad trzy tygodnie grając w ten niezwykły poziom.
2010 (styczeń - czerwiec)

25/06/10 Proximity zaktualizował swój poradnik dotyczący gry w trybie multiplayer.

4/05/10 Dopiero po prawie całym miesiącu zauważyliśmy błąd w linku podanym w newsie poniżej. Klikając Web IRC wchodziło się do zupełnie innego, niemoderowanego kanału. Link został juz poprawiony, podaję też pełny link tutaj: http://webchat.quakenet.org/?channels=captain.claw Za problemy przepraszamy i zapraszamy jeszcze raz na kanał!

6/04/10 Powstał kanał IRC, na którym możesz pogadać o Clawie i nie tylko z innymi fanami gry. Zapraszamy wszystkich na kanał #captain.claw na QuakeNet. Jeżeli nie posiadasz oddzielnego programu, skorzystaj z Web IRC w swojej przeglądarce internetowej.

3/04/10 Życzymy Wesołych Świąt, mokrego jajka i smacznego Dyngusa. Poza tym, w dziale Custom Levels pojawił się nowy level, wrzucony co prawda z małym opóźnieniem, ale lepiej późno niż wcale.

1/03/10 Właśnie mija czwarty rok od udostępnienia na naszej stronie Clawa w wersji DVD. Przez ten czas zmieniło się tutaj bardzo dużo. Dość powiedzieć, że zamiast 181 dostępnych wówczas leveli mamy prawie dwa razy tyle. A torrent z wersją DVD? Niezmiennie cieszy się sporym zainteresowaniem i jak do tej pory ściągnęło go ponad piętnaście tysięcy osób.

27/02/10 W dziale Gra Wieloosobowa zamieściliśmy krótki poradnik przygotowany przez Proximity'ego, a dotyczący oczywiście rywalizacji w trybie multiplayer. Osoby grające już od dłuższego czasu raczej nie znajdą tam nic nowego, ale kto wie? Zawsze warto zajrzeć.

21/02/10 Do działu Custom Levels trafił pierwszy od dłuższego czasu poziom, a jego twórcą jest pehapx. Warto zagrać, bo autor zaprezentował kilka naprawdę ciekawych pomysłów.

13/02/10 Jaki jest wasz ulubiony dział na naszej stronie? Zgodnie z zapowiedzią mamy nową ankietę, zatem zapraszamy do głosowania.

9/02/10 W ostatnim miesiącu zabrakło newsów, ale to nie znaczy, że strona się nie rozwija. Pojawiły się nowe wersje językowe, a liczba odwiedzających wciąż wzrasta, czego najlepszym dowodem jest styczniowy rekord wizyt. Przydałoby się jeszcze poświęcić trochę więcej czasu na to, co na naszej stronie najważniejsze, czyli jej polską wersję. Dlatego już niedługo można się spodziewać przynajmniej aktualizacji ankiety, która od dawna pozostaje niezmieniona.

9/01/10 Gratulacje dla Tommoulussa, którego poziom Magic Village wygrał plebiscyt na najlepszy level ubiegłego roku z wynikiem 41%. Na podium znalazły się jeszcze The Sky oraz Murky Dunes, otrzymując odpowiednio 23% i 17% głosów.

Wyniki zakończonego głosowania, a także te z poprzednich lat, można przejrzeć tutaj.

1/01/10 Witamy w nowym roku i w nowej dekadzie. Poprzednie newsy jak zwykle trafiły do archiwum. Nareszcie uaktualniony został fanclub, jak również sekcje ze statystykami oraz ciekawostkami w dziale Dla Fanów. W minionym roku naszą stronę odwiedzaliście rekordowo często: średnio 19 tysięcy razy w miesiącu. Warto też zauważyć, że mamy coraz więcej gości z zagranicy. Krótko mówiąc, jest coraz lepiej i można sobie tylko życzyć, żeby tak zostało :)

Przypominamy o głosowaniu na najlepszy poziom 2009 roku, oczywiście na naszym forum.
2009 (lipiec - grudzień)

28/12/09 Na naszym forum rozpoczęło się głosowanie na najlepszy level dobiegającego już końca roku 2009. Tych, którzy w niektóre z nich jeszcze nie grali, zapraszamy oczywiście do działu Custom Levels. Na oddanie głosu jest jeszcze sporo czasu, aż do 8 stycznia.

Zwycięzców plebiscytu z ubiegłych lat możecie przypomnieć sobie tutaj.

24/12/09 Wesołego jajka... wróć, to nie ta bajka. Zdrowia, szczęścia, pomyślności, spełnienia najskrytszych marzeń, pogody ducha oraz spokojnego wypoczynku w miłej, świątecznej atmosferze życzy fanom Clawa i nie tylko redakcja kapitanpazur.piasta.pl ;)

27/11/09 Dziś przypada czwarta rocznica powstania Claw Forum.

23/11/09 Nasza coraz bardziej międzynarodowa strona wzbogaciła się o już piątą, włoską wersję językową. Co więcej, jest bardzo możliwe, że już niedługo pojawi się jeszcze jedna.

29/10/09 W nowym dziale Wsparcie Techniczne zostało przedstawionych kilkanaście najczęściej występujących problemów z działaniem gry, oczywiście wraz z ich rozwiązaniami. Nawet jeśli akurat wszystko jest OK, nie zaszkodzi tam zajrzeć :)

3/10/09 Dwie nowe pozycje w dziale Custom Levels, obie godne uwagi. Zapraszamy do gry!

13/09/09 Mała aktualizacja działu Gra Wieloosobowa w związku z ukazaniem się nowej, drugiej wersji Hamachi. Przynajmniej na razie polecamy starą, sprawdzoną wersję 1.0.3.0, a jako że nie jest już ona dostępna na stronie producenta, trafiła do naszego działu Download.

3/09/09 Exile, nowy poziom Proximity'ego, przed chwilą został ukończony i można go już ściągnąć z naszej strony. Zapraszamy więc do działu Custom Levels i życzymy przyjemnej gry.

31/08/09 Udało się! Do gry dołączyło tyle osób, że w pewnym momencie okno z listą uczestników po prostu zaczęło wariować, uniemożliwiając start ;) Na szczęście kolejna próba zakończyła się już pełnym powodzeniem, a wszystkich czternastu uczestników na tym oto historycznym screenie uwiecznił Teo phil. Najlepszy okazał się Zuczek, który zakończył grę ze sporą przewagą nad Swistakiem i Emilką.

Całą kolekcję obrazków z tego wydarzenia można zobaczyć tutaj.

28/08/09 Jako że wakacje niestety już się kończą i wszyscy fani Clawa pogrążą się na 10 miesięcy w swoich codziennych sprawach, dnia 31 sierpnia o godzinie 20 odbędzie się gra w trybie wieloosobowym we wszystkie 14 poziomów. Planujemy pobić rekord wszechczasów, kiedy to jednocześnie zagrało dziesięć osób. Pomóż nam to osiągnąć, przyłączając sie do gry ostatniego dnia wakacji!

20/08/09 Nasza strona jest od dzisiaj dostępna również w portugalskiej wersji językowej.

6/08/09 Kolejny nowy poziom do ściągnięcia, pierwszy od niemal dwóch lat wykorzystujący tileset z Undersea Caves. Znacznie różni się od tego, co przygotowali twórcy gry, natomiast przypomina mi nieco levele Randy'ego, zwłasza słynny UnderSea World.

5/08/09 Po raz pierwszy został rozegrany maraton na wszystkich czternastu poziomach gry. Zabawa trwała prawie półtorej godziny, nie wszystkim graczom udało się dotrzeć do mety, a ostatecznie na podium znaleźli się Teo phil, Zuczek i Swistak. Oto szczegółowe wyniki.

4/08/09 Dzisiejsza gra w sieci była zupełnie wyjątkowa: ustanowiliśmy nowy rekord liczby uczestników. Rywalizację, w której wzięło udział aż dziesięć osób, wygrał Proximity. Screeny można obejrzeć na naszym forum.

3/08/09 Nowy, bardzo interesujący poziom Tommoulussa przed chwilą trafił do działu Custom Levels. Warto zobaczyć.

2/08/09 Nimbian przygotował Claw Ultimate Pack, bazujący na wersji DVD, którą ponad trzy lata temu wypuścił Teo phil. Dodatkowo w zestawie znajdziemy między innymi nowy launcher działający pod 64-bitowymi wersjami Visty i Windows 7, a także aktualny zestaw poziomów. Filmy w formacie VOB zostały przekonwertowane do znacznie mniejszych plików AVI, dzięki czemu całość mieści się teraz na pojedynczej płycie CD. Do ściągnięcia potrzebny jest klient sieci BitTorrent, a skompresowany obraz płyty zajmuje około 570 MB.

1/08/09 Użytkownik o nicku Inexistence zamieścił na YouTube bardzo dobrze nagrany filmik przedstawiający trick z dynamitem. Można tam też obejrzeć jego speed run w pierwszym poziomie.

17/07/09 Tradycją stało się, że w czasie wakacji ożywają rozgrywki w Clawa przez internet. Oprócz ogłoszonego na forum konkursu 'Claw Tournament 2009' gracze rywalizują w Ladderze. Parę dni temu odbyło się kilka gier i tabela z punktami została właśnie zaktualizowana. Zapraszamy wszystkich do gry!

2/07/09 Edd Brown stworzył kolejny poziom, lecz tym razem trochę nietypowy. Jak sama nazwa mówi, ciągle będziemy ocierać się o śmierć, gdyż przejście levelu będzie polegało tylko na przemieszczaniu się po kruchych schodkach nad śmiertelnymi kolcami.

Ponadto mamy miłą wiadomość. W czerwcu tego roku nasza strona osiągnęła rekordową oglądalność: ponad 20000 odwiedzin. Dziękujemy!
2009 (styczeń - czerwiec)

9/06/09 Do naszej olbrzymiej kolekcji, która teraz liczy już 333 poziomy, trafiają nowe cztery, z których trzy stworzył Edd Brown, a jeden Piotrek, użytkownik naszego forum. Wszystkie poziomy otrzymały naszą rekomendację, a więc życzymy przyjemnej gry!

Ponadto obok nazw poziomów, które mają swój filmik na YouTube, pojawiło się logo tego właśnie serwisu. Aby obejrzeć filmik, po prostu kliknij w ikonkę. Zaktualizowaliśmy także listę fanów.

30/04/09 Lepiej późno niż wcale: nareszcie do działu Custom Levels trafiły zaległe poziomy z ostatnich dwóch miesięcy. Ponadto aktualizacji doczekał się nasz Fanclub, a cały czas rozwija się hiszpańska wersja strony.

1/03/09 Minęły już trzy lata od udostępnienia torrenta z Clawem w wersji DVD. Nadal cieszy się on niesłabnącym zainteresowaniem, a jak dotąd grę ściągnęło prawie jedenaście tysięcy osób z całego świata. Jak ten czas szybko leci... :)

Inne warte uwagi wiadomości to pół miliona wizyt na liczniku odwiedzin strony oraz nowy, przygotowany przez Tomka level o nazwie Igneous Bluffs. Przypomina mi trochę poziomy DzjeeAr'a, a to chyba wystarczająca rekomendacja.

20/02/09 Doprowadziliśmy do porządku księgę gości, a zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią w dziale Custom Levels znalazły się kolejne opisy wartych uwagi poziomów: Poor Streets, Grand Maze, In Search of National Treasure oraz The Wind Tunnels.

13/02/09 Uaktualnione zostały opisy wrogów, jakich spotkamy w grze. Te dotychczasowe były jedną z nielicznych pozostałości z 2004 roku, a więc z okresu, kiedy nasza strona dopiero co powstała. Ponadto dział zawierający szczegółowe informacje o najciekawszych poziomach wzbogacił się o opisy czterech leveli, a w najbliższym czasie powinny się tam pojawić kolejne.

Sądząc po dotychczasowych wynikach nowej ankiety, zapomnieliśmy o co najmniej kilku możliwych odpowiedziach, ponieważ ponad 30% głosujących zaznaczyło pole "inna opcja". Kolejnych 30% dowiedziało się o grze od kolegi lub koleżanki, a ponad 15% po raz pierwszy zetknęło się z Clawem w gwiazdkowym wydaniu PC World Komputer z 1999 roku.

27/01/09 Skąd dowiedzieliście się o grze? Zapraszamy do głosowania w nowej ankiecie.

24/01/09 W dziale Custom Levels zagościło w ostatnich dniach kilka interesujących poziomów. Warto co jakiś czas tam zaglądać, bo zdarza się, że nie informujemy o tym na stronie głównej.

14/01/09 Dokonaliśmy aktualizacji listy fanów na naszej stronie. Trochę to trwało, ale lepiej późno niż wcale :) Ponadto, wraz z mijającym rokiem zaktualizowaliśmy statystyki naszej strony w dziale Dla Fanów. Liczba odwiedzin w 2008 roku była jescze większa niż w poprzednim - dziękujemy za odwiedzanie naszej stony!

10/01/09 Zakończył się plebiscyt na najlepszy level 2008 roku. Z wynikem 26% zwyciężył Haunted House, zaś na podium znalazły się jeszcze Grand Maze i God of War - Part II, które zdobyły odpowiednio 19 i 15 procent głosów. Wyniki, również te z wcześniejszych lat, można teraz przeglądać w dziale Custom Levels.

Newsy z ubiegłego roku trafiły do archiwum (link poniżej), nastąpiła też mała aktualizacja działu Linki. Skasowane zostały łącza do nieistniejących już stron i forów o Clawie, jest też jeden nowy link. Ponadto wypadałoby wreszcie zmienić ankietę - jeśli masz jakieś ciekawe propozycje, napisz na forum.
2008 (lipiec - grudzień)

28/12/08 Na naszym forum można już głosować na najlepszy poziom roku 2008.

27/12/08 W naszej kolekcji mamy już 314 poziomów, z czego prawie 60 opiera się na tilesecie z La Roca. Mogłoby się wydawać, że widzieliśmy już wszystko: były levele większe i mniejsze, lepsze i gorsze, interesujące, ale także zwyczajnie nudne. Jednak czegoś takiego jak Haunted House nikt dotychczas nie zrobił :)

24/12/08 Wszystkim fanom Clawa i nie tylko redakcja strony życzy zdrowia, szczęścia, pomyślności, pogody ducha, uśmiechu na ustach, bogatego Mikołaja nie przejmującego się światowym kryzysem finansowym i niezapomnianego, wystrzałowego Sylwestra :)

Do działu Custom Levels trafił właśnie dopiero co ukończony, "świąteczny" poziom Artura.

1/12/08 Tomek przygotował nowy, dość ciekawy poziom wykorzystujący tileset z trzeciej planszy. Właśnie przed chwilą trafił on do naszego działu Custom Levels. Warto zagrać.

27/11/08 Nasze forum obchodzi dziś trzecie urodziny :)

23/09/08 Przez dłuższy czas nie było żadnych newsów na stronie głównej, ale jeśli ktoś regularnie odwiedzał dział Custom Levels, na pewno zauważył, że wciąż powstaje sporo nowych poziomów :)

8/08/08 Od dzisiaj dostępny jest na serwisie YouTube ostatni film z przechodzeniem Clawa - poziom 14. To oznacza, że na chwilę obecną nie zapowiadamy żadnych filmów, ale niewykluczone, iż będą filmy ukazujące przechodzenie niektórych custom leveli. Tymczasem oto link do dzisiaj dodanego filmu: http://youtube.com/watch?v=4OTqeD7qG0s.

2/08/08 Udostępniamy kolejne 3 levele do naszej kolekcji, która lada dzień będzie liczyć 300 poziomów. Tym razem wzbogacają ją 2 poziomy Edda Browna, oba trochę nietypowe oraz duży poziom Firsta, z ciekawym celem - należy odkryć wielki Skarb Narodów. Zapraszamy wszystkich do gry!

24/07/08 24 lipca zapadnie nam chyba na długo w pamięci, gdyż dziś ukazuje się już trzeci poziom wydany tego dnia. Dwa lata temu był to The Treason of Katherine, rok temu High Noon, oba wydane przez Teo phila. Dziś dodajemy do naszej wielkiej kolekcji równie wielki level, zbudowany przez Zuczka i Tommoulussa, oparty na levelu 4 - Grand Maze.

W związku z tym, mamy miłą niespodziankę dla grających w custom levels. Otóż ogłaszamy konkurs, a w nim do wygrania oryginalny krążek Drapieżnej Edycji, wraz z instrukcją gry. Zadaniem gracza jest uzbieranie wszystkich skarbów z poziomu Grand Maze albo przynajmniej uzyskanie bardzo wysokiego wyniku. Więcej informacji na forum, link tutaj.

18/07/2008 Nareszcie zostały dodane zaległe levele, a także rezultaty konkursu Claw Speed Runs Contest. Trzeba przyznać, że trochę tego było :)

Warto też odnotować fakt, że założone w listopadzie 2005 roku angielskie Gunner's Claw Forum od kilku dni nie jest dostępne w sieci. Oznacza to tyle, że po prawie trzech latach prawdopodobnie zakończyło swoją działalność.

Poprzednie newsy (z pierwszej połowy bieżącego roku) tradycyjnie wylądowały w archiwum.
2008 (styczeń - czerwiec)

7/06/2008 Postanowiliśmy wykorzystać nowe narzędzia serwisu YouTube i zrobiliśmy interaktywny film, który możecie obejrzeć tutaj.

6/05/2008 Dodajemy dwa nowe poziomy, oba oparte na La Roca. Przypominamy, że znajdują się one w dziale Custom Levels.

Ponadto do działu Film wrzucamy linki do polskich przerywników filmowych, umieszczonych przez Zuczka na serwisie YouTube. Z kilku przyczyn nie dajemy linku do ich bezpośredniego pobrania. Prosimy o komentowanie, ocenianie i subskrypcję!

1/05/2008 Tommouluss przygotował spolszczenie edytora poziomów. Można je ściągnąć oczywiście z działu Download. Może zachęci to do tworzenia własnych leveli osoby, które nie przepadają za nauką angielskiego :)

8/04/2008 Zrobiło nam się trochę zaległości, jeśli chodzi o dodawanie poziomów użytkowników. Dziś wrzucamy 5 nowych, dwa długie i warte polecenia, zaś kolejne 3 - są pierwszymi levelami Kenta (z Filipin) i Kostka.

Aktualizujemy również wyniki w tabeli Laddera oraz dodajemy nowych fanów do naszej listy.

27/03/2008 Nowy level na naszej stronie, jeden z największych i najbardziej nietypowych, jakie dotychczas powstały. Chociaż osobiście nie przepadam za eksperymentami z edytorem, warto go sprawdzić, bo 150 KB poziom nie zdarza się codziennie :)

21/03/2008 Z racji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, a co za tym idzie - z racji wolnego czasu, odnowiliśmy rozgrywki Ladder. Wczoraj odbyło się kilka gier przy udziale nawet 7 graczy. Tabela została zaktualizowana.

19/03/2008 Po dłuższej przerwie w aktualizacji naszej strony zdecydowaliśmy się odświeżyć dział "Opis Gry". Zedytowane zostały opisy poziomów, a także dodane linki do filmów ukazujących przechodzenie poszczególnych leveli, umieszczonych na serwisie YouTube.

15/02/2008 Dodajemy kolejne poziomy do działu Custom Levels. W sumie jest ich już 269, a całe archiwum ZIP waży ponad 7 MB. Owe dwa poziomy stworzyli: brat Brainy'ego (pod nickiem Brainy's brother) oraz Emilka. Oczywiście w oba warto zagrać.

Uaktualniamy też listę fanów na naszej stronie. Przez jakiś czas nie były dodawane zgłoszenia - teraz za jednym zamachem dodaliśmy ponad 5 osób. Jeśli chcesz tam się znaleźć, wejdź w dział "Fanclub" i zapoznaj się z dalszymi instrukcjami.

9/02/2008 Oficjalna strona gry - www.captainclaw.com - wróciła do życia. Okazało się, że mieliśmy do czynienia jedynie z przerwą techniczną. Co więcej, Monolith podjął zdecydowane kroki w związku z totalnie bezużytecznym, bo zaspamowanym forum. Otóż zostało ono zlikwidowane, zaś w jego miejsce powstało nowe, traktujące nie tylko o Clawie, ale o wszystkich starszych grach autorstwa programistów Monolith Productions.

W dziale Custom Levels mamy natomiast nowy poziom Tommoulussa - zdaniem autora, jego jak dotychczas najlepszy. Nazywa się Lost in the Cliffs, waży prawie 60 KB i nie trzeba być prorokiem by zgadnąć, na jakim oficjalnym levelu jest oparty ;)

2/02/2008 Dodajemy dwa duże poziomy, oba oparte na Wyspie Tygrysów. Pierwszy z nich jest zdecydowanie dłuższy, zbudował go Brainy. Wykorzystuje on parę rzeczy, których nie ma w oryginalnym poziomie 13. Drugi - zbudowany przez Zuczka jest krótszy, ale za to bardziej przyozdobiony. Zapraszamy do gry.

Niestety na tym koniec dobrych wiadomości. Czas na złe, a pierwszą z nich jest fakt, że torrent z wersją DVD Clawa został usunięty z serwera demonoid.com i nie da się już pobrać wersji DVD. Kolejną jest to, że oficjalna strona Clawa została prawdopodobnie zamknięta, gdyż wchodzącym na nią ukazuje się komunikat: "You are not authorized to view this page". Jeśli strona została usunięta, oznacza to tyle, ze lista HighScores i archiwum forum przepadły - ale w sumie strata nie jest taka duża - HighScores są na naszej stronie, a na oficjalnym forum pisały już tylko boty.

25/01/2008 Dodajemy kolejny, bardzo dobry poziom Proximity'ego, tym razem oparty na poziomie 5. Oczywiście zachęcamy do ściągnięcia i gry.

9/01/2008 Najnowszy level Proximity'ego, Broadsides, otrzymując 31% głosów wygrał przeprowadzony na forum plebiscyt na najlepszy poziom ubiegłego roku. Drugie miejsce z 22% zajął I Love Claw!, a trzecie - High Noon z 13%. Zwycięzca został w nagrodę dodany do podstrony ze szczegółowymi informacjami o wybranych levelach użytkowników.

W międzyczasie do działu Custom Levels trafił kolejny poziom, o nazwie Le Rauxe's Citadel. Przygotowali go wspólnie Adyo i ClawAurel11.

5/01/2008 Ci, którzy nie zaglądają regularnie na podstronę Custom Levels zapewne nie wiedzą, że dodaliśmy w przeciągu 3 dni 4 nowe poziomy! Jeden z nich - Secret Cavern - zbudowany został przez Ogiera11, a wszystkie jego błędy lub niedociągnięcia w poziomie poprawił Zuczek, który ponadto jeszcze go trochę dobudował. Inny - również budowany przez dwie osoby: Adyo i jego brata - oparty jest na Ścieżce. Natomiast kolejne dwa zbudował Edd Brown. Lost to poziom oparty na La Roca i jest całkiem dobry, a jego charakterystyczną cechą jest zastosowanie OnyWayTriggerElevatorów. Chodzi w tym o to, że aby przejść jakieś miejsce, trzeba poprzednio uruchomić odpowiedni elevator (jeżdżącą płytkę). Drugi poziom Edda - Claw is Dead - zmusza gracza do używania opcji "End Life" (zakończ życie), aby przejść dalej. Niestety jest to dość uciążliwe i chyba nie będzie się podobać większosci graczy.

1/01/2008 Witajcie w nowym roku. Newsy z ostatnich sześciu miesięcy jak zwykle trafiły do archiwum. Na forum można jeszcze przez kilka dni głosować na najlepszy level roku 2007.

Dodajemy również do naszej wielkiej kolekcji level budowany przez 3 osoby - Echoing Tunnel. Jego podstawą jest Ścieżka. Jest on wypełniony mnóstwem obiektów i jest dość trudny.
2007 (lipiec - grudzień)

27/12/2007 Na naszym forum rozpoczęły się wybory najlepszego poziomu stworzonego w dobiegającym właśnie końca roku 2007. Osoby regularnie odwiedzające naszą stronę, a nie posiadające jeszcze konta na forum zachęcamy do zarejestrowania się i oddania głosu.

24/12/2007 Z okazji Świąt Bożego Narodzenia redakcja strony pragnie złożyć najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, spełnienia marzeń i wystrzałowgo Sylwestra.

Jednak na życzeniach nie poprzestajemy. Naszym prezentem będzie nowy poziom, zbudowany przez Proximity'ego. Jest on oparty na poziomie 8. Tych, którzy lubią ten level na pewno ucieszy fakt, że jest to do tej pory najlepszy custom level oparty na poziomie 8. Jest dość długi i dobrze dopracowany. Życzymy dobrej zabawy.

22/12/2007 Uaktualnienie wyników konkursu Claw Speed Runs. Przypominamy, że coś takiego istnieje i że cały czas można przysyłać swoje wyniki ;)

13/12/2007 Dwa dni temu Edd Brown ukończył level 8 i tym samym użył wszystkich możliwych tilesetów w swoich levelach, których jest aż 36. Edd niewątpliwie pobił wszelkie rekordy. Tradycyjnie zachęcamy do gry.

8/12/2007 Po długiej nieobecności powrócił DzikenS i od razu przygotował poprawioną wersję swojego poziomu Wood Castle. Mamy nadzieję, że na tym się nie skończy :)

7/12/2007 Brainy stworzył poziom o nazwie Dungeons of Darkness. Warto zauważyć, że jest to jubileuszowy, 250. level na naszej stronie.

28/11/2007 Do naszej wielkiej kolekcji Custom Levels dodajemy kolejne dwa duże poziomy Edda Browna. Oczywiście znów zachęcamy do gry, bo levele są naprawdę dobre. Szczególną uwagę poświęcamy poziomowi opartemu na tilesecie 4, gdyż jest on bardzo duży i różni sie od podstawowego między innymi klockami (będziemy sie wspinać po drzewach).

25/11/2007 Dokładnie rok temu swój pierwszy i jedyny poziom wypuścił Tomek077. Jest to level oparty na poziomie 1. Dziś udostępniamy jego poprawioną i rozszerzoną edycję, która została wypuszczona celowo rok po wydaniu wersji pierwszej.

14/11/2007 Oparty na dwunastej planszy Secret Lake to nowy, prawdopodobnie już ostatni level Grey Cata. Warto zauważyć, że autor posiada teraz w swojej kolekcji poziomy bazujące na wszystkich dostępnych tilesetach. Wyjątkiem jest stocznia, i to tylko dlatego, że z powodu uszkodzenia pliku premiera levelu Remora Harbor nigdy się nie odbyła.

4/11/2007 Po ponad półtorarocznej nieobecności dał o sobie znać Treasurer. Udostępniając swój drugi poziom o nazwie Assassin, pobił przy okazji wszelkie rekordy, jeśli chodzi o długość levelu, liczbę obiektów i rozmiar pliku. Ważąca ponad 200 KB plansza składa się z 7 warstw i zawiera prawie 12000 obiektów. Jakby tego było mało, poziom jest wyjątkowo trudny, a jego przejście bez korzystania z kodów graniczy z cudem. Już na samym początku spotykamy nietykalnych wrogów, co powoduje, że bardzo łatwo jest się zniechęcić do gry. Jeśli mimo to chcecie spróbować swoich sił w największym levelu, jaki kiedykolwiek powstał, to zapraszamy do działu Custom Levels, skąd można go ściągnąć.

26/10/2007 Po prawie miesięcznej przerwie w dostawie newsów na naszej stronie mamy przyjemność ogłosić, że jej autorzy wciąż o niej pamiętają. Dziś dodajemy aż 3 levele, i to jednego autora.

Edd Brown udostępnił nam swój pierwszy level - Trilha, zbudowany w 2003 roku. Ponadto, niedawno, prawie 2 miesiące temu zbudował dość krótki level, oparty na The Battlements. Jednak najważniejsze jest to, że jego trzeci poziom jest oparty na levelu 9, a warto zauważyć, że ten tileset nie był jeszcze ani razy użyty przez Edda. Poziom jest dość długi, ale nie ma w nim wiele dekoracji. Mimo tego można się w nim zgubić i zginąć w kilku trudnych miejscach. Zapraszamy do gry.

30/09/2007 Czy wiecie, że dokładnie 10 lat temu firma Monolith Productions wydała grę Captain Claw? Aż trudno uwierzyć, że po tak długim czasie gra wciąż cieszy się popularnością. Autor strony - Zuczek - w dziesiąte urodziny Clawa wydał swój być może już ostatni poziom - I Love Claw!

Jest to poziom oparty na levelu 12. Na uwagę zasługuje jego styl budowy - w pomniejszeniu level układa się w wielki napis "ZUCZEK". Poziom wypełnia dużo obiektów dekoracyjnych. Na dodatek był długo testowany, co powinno wykluczyć jakiekolwiek błędy. Zachęcam także do stoczenia walki z przebudowanym Aquatisem.

18/09/2007 Tommouluss stworzył swój drugi poziom. Level bazuje na trzeciej planszy, jest dość duży, a nazywa się The Mystic Forest.

17/09/2007 Wczoraj wieczorem miała miejsce premiera levelu Zuczka, Proximity'ego i Martina. Podstawą levelu jest tileset z levelu 9. Zapraszamy do działu Custom Levels.

Ponadto dodaliśmy dwa levele do naszej podstrony z ich dokładniejszymi opisami. Są to Broken Bay i wspomniany dziś Tide Time.

7/09/2007 Rok szkolny już się zaczął, ale my wciąż budujemy w edytorze :) Dzis na stronę dodano dwa całkiem spore levele, Edda Browna, zaś przy jednym z nich trochę pomógł Zuczek (dobudował znaczną cześć). Jak zwykle zapraszamy do działu 'Custom Levels' i do gry.

31/08/2007 Tommouluss wypuścił nową wersję swojego poziomu Lethal Walls. Trzeba przyznać, że liczba wprowadzonych zmian jest imponująca, zaś rozmiar pliku wzrósł ponad dwa razy. Autor zapowiada już kolejny level, oparty na trzeciej planszy.

30/08/2007 W dziale Dla Fanów jest już kilka odcinków drugiej części opowiadania Ritty. Osoby, które chcą je ocenić i wypowiedzieć się na jego temat, zapraszamy na nasze Forum. Stopniowo będziemy dodawać kolejne fragmenty opowiadania.

29/08/2007 Proximity i Teo phil ukończyli poziom Village Passage. Początkowa część planszy została stworzona jeszcze w 2005 roku, a przed kilkoma tygodniami budowa została wznowiona. Level został bardzo dokładnie przetestowany, zawiera wiele obiektów dekoracyjnych, nie zabrakło też takich detali, jak odgłosy w tle i odpowiednio dopasowana przednia warstwa. Warto zwrócić uwagę na zmodyfikowaną walkę z Wolvingtonem.

26/08/2007 Nowy poziom o nazwie Terras Turquoise, oczywiście w dziale Custom Levels. Większą część planszy stworzył Proximity, a jego dzieła dokończył Tommouluss. Tradycyjnie już zapraszamy do gry, także w trybie multiplayer :)

24/08/2007 Dziś w nocy, kilka minut po północy miała miejsce premiera kolejnego świetnego levelu Zuczka, lecz tym razem trochę krótszego od jego pozostałych. Zachęcamy do gry, tym bardziej, że leveli opartych na Stoczni jest bardzo mało.

21/08/2007 Emilka wydała kolejny niezły level - tym razem oparty na Dokach. Jest on dużo lepszy od jej poprzedniego, a ponadto zawiera klątwy.

Dokładnie 5 lat temu Teo phil wydał swój pierwszy level - Treasure Island. W związku z tym, rozegrała się dzisiaj gra wieloosobowa w ten poziom, którą wygrał Proximity.

Dziś mija też rok od zmiany wyglądu naszej strony na obecny.

19/08/2007 W dziale Dla Fanów znajduje się już cała pierwsza część opowiadania Ritty, składająca się z dwudziestu odcinków. Na tym na pewno się nie skończy, bo autorka już przygotowała część drugą. A zatem kolejne odcinki już niedługo na naszej stronie!

17/08/2007 Kolejny level dostępny w dziale Custom Levels. Jego autorem jest nikt inny jak Edd Brown. Tym razem to krótki, ale ciekawy poziom - zachęcamy do ściągnięcia.

10/08/2007 Do działu Dla Fanów wstawiliśmy pierwszych dziesięć odcinków opowiadania Ritty, o którym wspominaliśmy w jednym z poprzednich newsów. Warto zauważyć, że w dziale tym już wcześniej było kilka drobnych aktualizacji, ale jeszcze o nich nie informowaliśmy - między innymi znajduje się tam kilka nowych screenów z wersji alpha i beta Clawa. Poza tym, Artur stworzył nowy poziom, który można już ściągnąć z naszej strony.

9/08/2007 Wrzucamy na serwer kolejny dobry level, znowu Edda Browna, tym razem oparty na 14 poziomie. Nie jest długi, ale znajduje się w nim dużo skarbów, których wyzbieranie jest nie lada wyzwaniem. Poziom powstał kilka dni temu, ale dopiero dziś go dostaliśmy :)

8/08/2007 Zuczek stworzył kolejny level, tym razem bardzo krótki, adresowany głównie do tych graczy, którzy wciąż mają problemy z pokonywaniem tygrysów z ostatniego poziomu. Zachęcamy jednak do gry w multiplayera, gdyż są klątwy, a sam level może być też wyzwaniem dla bardziej doświadczonych graczy. Jednakże duża ilość energii rekompensuje trudność poziomu.

5/08/2007 Dwa dni po premierze dobrego levelu opartego na Ścieżce, mamy przyjemność zaprezentować wam kolejny poziom, również oparty na levelu 3. Został zbudowany przez Zuczka i Edda Browna. Widać, że współpraca tych dwóch dobrze się układa :) Zapraszamy serdecznie do gry.

3/08/2007 Nie mamy pojęcia, jak to się dzieje, ale Edd Brown przesłał nam wczoraj kolejny level. Kolejny bardzo długi i pełen wrogów i niebezpiecznych miejsc. Kolejny świetny level, budowany od zera. Zachęcamy do gry, także w trybie wieloosobowym w Treasure Hunt.

Bardzo nas cieszy, że wykorzystujecie czas na budowę własnych leveli. Tylko w tych dniach powstaje ponad 5 leveli, które z pewnością wkrótce się ukażą i będą naprawdę niezłe. Zachęcamy tym samym innych do budowy. Zauważamy też, że coraz bardziej popularna staje się kooperacja przy budowie poziomów. No tak, co dwie głowy, to nie jedna.

Niestety edytor pochłania większość uczestników konkursu Claw Ladder. Zachęcamy do częstszej rywalizacji.

25/07/2007 W dziale Custom Levels mamy dwa nowe levele: Blood City, autorstwa Edda Browna i Defeating La Roca's Guards, który stworzyła Emilka. Uaktualniliśmy też Complete Level Pack, umożliwiający ściągnięcie wszystkich poziomów za jednym zamachem. Razem jest ich już 226.

Ponadto dodaliśmy szczegółowsze informacje o trzech levelach, które niedawno wyszły - High Noon, Prison Break i Twilight Coast. Zapraszamy do przejrzenia i gry.

Archiwum newsów zostało uzupełnione o wiadomości sprzed połączenia ze stroną Grey Cata, a więc z lat 2004 i 2005.

Na zakończenie bardzo dobra wiadomość - ustanowiliśmy dzisiaj nowy rekord liczby odwiedzin, a wynosi on ponad 800 wejść na stronę! Wszystko wskazuje na to, że obecny miesiąc także będzie rekordowy :)

24/07/2007 Dokładnie rok temu miała miejsce premiera świetnego poziomu The Treason of Katherine. Nie byłoby jednak dzisiejszego newsa, gdyby nie fakt, że autor wspomnianej mapy - Teo phil - przygotował z tej okazji niespodziankę. Tym "urodzinowym prezentem" jest, jakżeby inaczej, nowy level! High Noon wykorzystuje (jako jeden z nielicznych poziomów) tileset z dziewiątej planszy, jest oczywiście przystosowany do gry wieloosobowej, a podczas gruntownych testów (samo sprawdzanie levelu trwało kilka dni :P) zostały wyeliminowane wszystkie, nawet najdrobniejsze błędy i niedoróbki.

Tak się dziwnie składa, że dzisiaj ma również miejsce premiera nowego levelu, opartego na poziomie 1 - Prison Break. Jest to zdecydowanie największy i tym samym najdłuższy poziom oparty na tilesecie z La Roca. Warto dodać, że był bardzo długo budowany przez Zuczka, potem przekazany DzikenS'owi, który nic z nim właściwie nie zrobił, po czym trafił w ręce Edda Browna. Ten zbudował około połowę levelu i odesłał do Zuczka, który wszystko posprawdzał i dokończył. Podobnie jak w High Noon, postarano się, aby nie było w nim żadnych błędów, ale przy tak dużym levelu bardzo ciężko tego uniknąć, dlatego może się znaleźć mała niedociągłość, czy to z wartością Z, czy z innym parametrem. W każdym razie zapraszamy do gry, także w trybie wieloosobowym, gdyż nadaje się do tego znakomicie - jest tam mnóstwo skarbów i kilka klątw.

18/07/2007 Edd Brown przygotował kolejny nowy poziom, tym razem zbudowany na bazie czwartej planszy. Tak jak poprzednio, nie rozpoczął pracy całkowicie "od zera", ale gruntownie zmodyfikował oryginalny level. Nie jest to jednak żadna wada, a co więcej, mapa jest naprawdę świetna i zalicza się do tych, w które każdy fan Clawa powinien zagrać.

Dział Tips & Tricks wzbogacił się o opis dotyczący poziomu 11. Kto by pomyślał, że po prawie dziesięciu latach od premiery gry fani nadal będą odkrywać nowe możliwości?

Informację o powyższej sztuczce przysłała Ritta, która zaczęła też tworzyć opowiadania fan fiction o przygodach kapitana Pazura. Jej prace niedługo umieścimy w dziale Dla Fanów.

7/07/2007 Czy wierzysz w magiczne właściwości liczby 7? My nie, ale znamy parę takich osób, więc zadbaliśmy o aktualizację naszej strony.

Pierwsza sprawa to nowy level Edda Browna, oparty na 11 tilesecie. Wypełnia go mnóstwo skarbów, ale cechą charakterystyczną jest to, że poziom bardzo przypomina ten podstawowy - ma się wrażenie, że jego autor mocno zedytował retail 11 dodając tylko wrogów, skarby i kilka ukrytych miejsc. W każdym razie, warto spróbować.

Miło nam poinformować, że Claw Ladder tak prężnie się rozwija. Zachęcamy tym samym tych, którzy jeszcze w to nie grali - to jest bardzo proste i wciągające. A w końcu mamy teraz wakacje, brzydką pogodę, czyli dużo wolnego czasu.

Strona główna została trochę uprzątnięta - newsy przenieśliśmy do archiwum. Teraz strona wygląda trochę pusto, ale prawdopodobnie wkrótce to się zmieni :)
2007 (styczeń - czerwiec)

29/06/2007 Drugi w przeciągu kilku dni nowy level - Secrets of Tiger Island. Przygotował go First i jest to pierwszy poziom tego autora. Zdecydowanie warto zagrać.

Proximity uaktualnił swoje cztery plansze, poprawiając w nich dostrzeżone przez graczy drobne błędy. Nowe wersje map Abyss of Cultists, Siege Cat, Narrow Nooks i Swamp Camp znajdują się oczywiście w dziale Custom Levels.

28/06/2007 Dwa dni temu STAT4U odnotował 696 wejść na stronę, co stanowiło absolutny rekord liczby odwiedzin. Przetrwał on jednak zaledwie jeden dzień, a to dlatego, że wczoraj wejść było aż 714 (w tym 467 unikalnych użytkowników). Mamy nadzieję, że ta tendencja będzie się utrzymywać jak najdłużej.

Z kolei całkowita liczba odwiedzin naszej strony przed kilkoma dniami przekroczyła 200000.

27/06/2007 Nowy poziom w dziale Custom Levels. Nazywa się Caves on Tiger Island, a jego autorem jest Huge. Nie trzeba chyba dodawać, na jakiej planszy został oparty :)

26/06/2007 Ladder wystartował pełną parą, do tej pory zostało rozegranych już kilkanaście gier. Jeszcze raz zapraszamy wszystkich do udziału w zabawie. Przy okazji poprawiliśmy nieco wygląd działu Gra Wieloosobowa.

25/06/2007 Wszystkim fanom Clawa życzymy udanych wakacji. Wraz z ich początkiem na naszej stronie zaszło kilka wartych uwagi zmian.

Startuje Claw Ladder, czyli ranking najlepszych sieciowych graczy w Clawa. Posiada on już swój oddzielny dział, w którym można zapoznać się z podstawowymi informacjami, no i oczywiście z zasadami gry. Będą się tam też znajdować regularnie aktualizowane wyniki rywalizacji. Tych, którzy jeszcze nie grali w trybie multiplayer, zachęcamy do przeczytania poradnika w sekcji Gra Wieloosobowa.

Swoje wyniki można już przesyłać poprzez e-mail, najlepiej jednak to zrobić, zamieszczając screenshot w odpowiednim temacie na forum.

Dodając nowy dział Ladder zrezygnowaliśmy z innego, zawierającego quizy. Nie zostały one jednak usunięte, tylko przeniesione do sekcji Dla Fanów.

20/06/2007 Mamy bardzo smutną wiadomość, dotyczącą anglojęzycznej strony. Jej autor, Grey Cat, oświadczył dziś na forum, ze nie będzie się nią dłużej zajmował z kilku ważnych przyczyn. No cóż, nic nie możemy na to poradzić, ale zapewniamy was, że polska strona będzie na razie normalnie działać i w najbliższym okresie nie zanosi się na jej zamknięcie lub porzucenie :D

8/06/2007 Proximity przygotował nowy level, oparty na poziomie 14. Abyss of Cultists to już jego czwarta plansza, a wszystkie są bardzo dobrze wykonane, postanowiliśmy więc otworzyć nową podstronę w dziale Custom Levels :)

Ponadto wyzerowaliśmy głosy w ankiecie i podaliśmy jej wyniki na podstronie 'Ankieta'. Zapraszamy do ponownego oddawania głosów.

2/06/2007 Na naszym serwerze znajdują się już kolejne poziomy, o których wspominaliśmy we wczorajszym newsie. Autorami plansz są Rogerio Luiz Korosi oraz Hugo Dantas. Warto zagrać zwłaszcza w Trilha do Claw i Fim da Floresta. Łącznie dodaliśmy aż siedem leveli, ale pozostałe są dość krótkie i nie wyróżniają się niczym szczególnym.

Przy okazji przypominamy, że istnieje możliwość ściągnięcia wszystkich dostępnych u nas poziomów - a jest ich już 217 - za jednym zamachem. Wystarczy pobrać ważący niespełna pięć megabajtów Complete Level Pack z działu Custom Levels.

1/06/2007 Chociaż według producenta Claw jest "grą dla wszystkich", zdecydowana większość jego fanów to dzieci i młodzież. Im wszystkim, a zwłaszcza tym spośród nich, którzy regularnie odwiedzają naszą stronę, życzymy wszystkiego najlepszego z okazji międzynarodowego Dnia Dziecka.

A oto prezent: dwa bardzo duże levele Edda Browna, które - chociaż zostały ukończone prawie dwa lata temu - dopiero teraz zostały upublicznione przez autora. Zapraszamy do ściągnięcia poziomów o nazwach Straggle i Claw Armageddon.

Udało się nam także zlokalizować kilka krótszych plansz, stworzonych przez innych brazylijskich fanów Clawa. Postaramy się je niedługo umieścić w dziale Custom Levels. Możliwe jest też, że sam Edd posiada jeszcze jakieś mapy, o których nikogo do tej pory nie poinformował :)

29/05/2007 Do działu Custom Levels trafił dziś kolejny nowy poziom, tym razem przygotowany przez Grey Cata. Nie jest zbyt długi, ale za to - jak zwykle zresztą - autor postarał się o to, by jego dzieło było całkowicie nietypowe i zupełnie inne niż wszystkie plansze. Zdecydowanie warto zagrać.

27/05/2007 Teo phil wypuścił nowy level, który można już ściągnąć z naszej strony.

26/05/2007 Rozszerzyliśmy podstronę z dokładniejszymi opisami custom levels o kolejne 12 najciekawszych poziomów.

12/05/2007 Powstała nowa podstrona zawierająca dokładniejsze opisy najlepszych leveli użytkowników, aby na nią wejść, kliknij tutaj. Od tej pory każdy level, który ma taki opis dostanie nowy symbol, zobaczcie sami w dziale "custom levels" :)

Ponadto, umieściliśmy link do quizu zrobionego przez Dragonwika. Jest on dość trudny, bo trzeba wszystko dokładnie czytać, no i jest bardzo długi. Link sami-wiecie-gdzie :D

11/05/2007 Przebudowaliśmy dział Dla Fanów, rozszerzając go przy tym o sporo nowych informacji dotyczących naszej ulubionej gry. Warto zajrzeć.

30/04/2007 Uaktualnienia i drobne poprawki w działach Custom Levels, Ankieta i Linki. Mamy już ponad 200 poziomów użytkowników!

Dodatkowo postanowiliśmy dodać coś w dziale Dla Fanów, powiązanego ze znaną grą Jazz Jackrabbit 2. Jeśli lubisz tę grę, czeka cię miła niespodzianka :)

27/04/2007 Nareszcie, po dłuższej przerwie, aktualizacja podstrony konkursu Claw Speed Runs. Można już wysyłać wyniki z poziomu Siege Cat.

24/04/2007 Proximity przygotował nowy poziom, z myślą o tych, którzy biorą udział w naszym konkursie. Jest to dość krótki poziom oparty na levelu nr 2. Zachęcamy wszystkich do gry w Siege Cat, a ci, którzy jeszcze nie zaczęli zabawy w konkursie, niech chociaż spróbują :)

19/04/2007 Artur zaktualizował swój czwarty poziom - zainteresowani mogą go już ściągnąć z naszego serwera. Ponadto DzikenS otworzył własną stronę, poświęconą swoim, całkiem zresztą niezłym, levelom. Mamy nadzieję, że będzie ona regularnie aktualizowana o opisy kolejnych map, tymczasem wszystkich zapraszamy już do działu Linki.

5/04/2007 Wreszcie uaktualniliśmy dział Ankieta, który był już bardzo przestarzały - od długiego czasu to samo pytanie i brak podsumowywania wyników co jakiś czas. Zatem zapraszamy do ponownego oddawania głosów :) Ponadto dodaliśmy dwie animacje wykonane przez Captainclaw. Są one w dziale Dla Fanów.

W związku z nadchodzącymi świętami Wielkanocy, składamy najlepsze życzenia użytkownikom naszej strony i forum: wesołych świąt i wspaniałej zabawy w Lany Poniedziałek =D

16/03/2007 Uaktualniliśmy tabele konkursu Claw Speed Runs i dodaliśmy dwa nowe poziomy: 'Picnic with Claw' oraz 'Prison Raux'.

9/03/2007 Nowy level Proximity'ego, Narrow Nooks, jest już w dziale Custom Levels. Zawiera on niestety drobny błąd, związany z niewłaściwą liczbą pieniążków na ekranie podsumowującym zdobyte skarby. Oczywiście w żaden sposób nie przeszkadza to w grze i nie zmienia ogólnej oceny poziomu, która jest bardzo wysoka. Zapraszamy do ściągnania.

Dostępna jest też poprawiona wersja poziomu Artur 4, zaś jej autor zapowiada już kolejne levele. Mamy nadzieję, że na zapowiedziach się nie skończy ;)

1/03/2007 Dokładnie rok temu Teo phil udostępnił w sieci wersję DVD Clawa. Do tej pory pobrało ją już 2740 osób, co daje ponad 7,5 ściągnięcia dziennie!

Miło jest nam też poinformować, że nasza strona cieszy się coraz większą popularnością. W lutym odwiedziło ją ponad 13 tysięcy użytkowników, co jest absolutnym rekordem miesięcznej liczby odwiedzin. Serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy dołożyli swoją "cegiełkę" do tego wspaniałego wyniku :P

28/02/2007 Tłumaczenie naszej strony na język hiszpański wznowione! Nareszcie nasz tłumacz opanował sytuację i jest w stanie tłumaczyć dalej. Prawdopodobnie jest to mało ważne dla Polaków, ale dla samych autorów strony - tak :)

23/02/2007 Po dłuższej przerwie mamy znów przyjemność dodać kolejny dobry level do naszej kolekcji, stoworzny przez Dzikensa i jego brata. Zapraszamy do gry.

11/02/2007 Zaktualizowaliśmy tabele z wynikami konkursu - doszło kilka dobrych czasów. Poza tym, rozszerzyliśmy nasz poradnik do gry wieloosobowej o ostatni, 6 punkt :)

8/02/2007 Do działu 'Download' trafia zestaw filtrów DirectShow, który umożliwia odtwarzanie najróżniejszych formatów plików multimedialnych - także dostępnych do ściągnięcia z naszej strony filmików!

31/01/2007 Kolejne dwa poziomy: 'Big Beer' i 'Summer Time' w dziale 'Custom Levels' - łącznie mamy ich już 185!

27/01/2007 Trzy nowe levele: The Guantatraz Prison, Pirates' Beach i Coins, autorstwa odpowiednio Pw, DzikenS'a i Szymka.

25/01/2007 Otrzymujemy sporo pytań dotyczących wersji rip, w których powtarza się ten sam problem - gra uruchamia się w wersji demo i wyłącza po upływie godziny. W związku z tym przypominamy, że grę trzeba odblokować przy pomocy dołączonego kodu rejestracyjnego. Oto on: 839E794F-6A30-4056-92C0-42B5240C252B.

24/01/2007 DzikenS przygotował aż osiem nowych poziomów, które zamieszczamy w dziale 'Custom Levels'. Wszystkich zapraszamy więc do gry, tym bardziej, że levele są naprawdę bardzo dobre. Autorowi gratulujemy zaś ich stworzenia i życzymy motywacji do dalszej pracy, tak aby każdy kolejny poziom był jeszcze lepszy od poprzedniego :)

23/01/2007 Zabrzmi to dość nieprawdopodobnie, ale całkiem niedawno miała miejsce premiera wersji Clawa na... telefony komórkowe. Więcej o "mobilnym" Clawie możesz dowiedzieć się tutaj. Jeśli posiadasz odpowiedni aparat i wynosząca 4 dolary cena nie jest problemem, to może po ściągnięciu gry napiszesz na naszym forum krótką recenzję?

22/01/2007 Do działu 'Dla Fanów' trafił Claw Mix, wykonany przez Martina. To naprawdę warto zobaczyć - nie jest to kolejny zwykły obrazek, ale coś "z zupełnie innej beczki" :P

21/01/2007 W związku z wzrastającą liczbą graczy w trybie wieloosobowym i brakiem poziomów użytkowników z klątwami, postanowiłem wydać wersje rozszerzone o te właśnie obiekty. Każdy mój zedytowany poziom ma przy nazwie numerek v1.1. Życzę zaciętej rywalizacji z klątwami.

20/01/2007 Bardzo dobra wiadomość: pełna wersja gry wraca na naszą stronę! Tym razem już na stałe, bo zajmuje zaledwie 29 megabajtów i dzięki temu nie będzie kłopotów z brakiem miejsca na serwerze :)

Jest to dość nietypowa wersja, z innym instalatorem, wymagająca podania kodu rejestracyjnego (spokojnie, jest dołączony do gry - znajduje się w pliku registration.txt) przy pierwszym uruchomieniu. Tę drobną niedogodność w pełni jednak rekompensuje fakt, że nie ma żadnych problemów z czarnymi ekranami w trybie multiplayer!

19/01/2007 Napisałem długą historię tej oto strony wraz ze screenami. Link do niej znajduje się w powitaniu, więc nie zamieszczałem go w menu głównym. Życzę miłej lektury :P

16/01/2007 Kolejny level, i to nie żadna drobna aktualizacja, ale całkowicie nowy, duży poziom - Swamp Camp, który przygotował Proximity. Zachęcamy do gry :)

15/01/2007 Grey Cat zaktualizował swój poziom Cross Country, przystosowując go do gry w trybie multiplayer. Można go znaleźć oczywiście w dziale 'Custom Levels'.

13/01/2007 Spora aktualizacja działu 'Edytor' - poradnik obsługi został napisany praktycznie od nowa. Mamy nadzieję, że pomoże on wam lepiej poznać tajniki obsługi edytora i zachęci nowych użytkowników do tworzenia własnych leveli. Jeżeli chcielibyście, aby dział został rozszerzony o jakieś zagadnienia, które nie zostały jeszcze wyjaśnione, piszcie na forum.

Jeśli już mowa o naszym forum, to w nowym roku obserwujemy znaczny wzrost aktywności użytkowników. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili (i nadal się przyczyniają :P), a tych, którzy na forum jeszcze nie zajrzeli, zapraszamy do rejestracji.

12/01/2007 Poczynając od dzisiaj, zapraszamy wszystkich fanów do wspólnej gry online w każdy piątek wieczorem. Dokładniejsze informacje można znaleźć na forum. Więcej o samym trybie multiplayer, rodzajach gry, potrzebnych programach itp. można się z kolei dowiedzieć z działu 'Gra Wieloosobowa' na naszej stronie.

2/01/2007 Aktualizacja w dziale 'Dla Fanów', dodano kilka związanych z Clawem rysunków snow-jemimy. Warto zobaczyć.

1/01/2007 Wszystkim fanom gry z Polski i z całego świata, a w szczególności tym, którzy odwiedzają naszą stronę, życzymy Szczęśliwego Nowego Roku 2007 :)

Wszystkie wiadomości z poprzedniego roku zostały przeniesione do archiwum newsów. Strona główna wygląda teraz trochę pusto, ale z pewnością szybko się to zmieni :P
2006 (lipiec - grudzień)

30/12/2006 - ponieważ wszyscy mają teraz dużo czasu, nawet my, autorzy strony, postanowiliśmy namówić użytkowników forum na grę w Clawa. W sumie było 4 graczy. Graliśmy o godzinie 18.00. Trzy razy wygrał Teo phil (z nickiem Captain Ownage) i raz Zuczek. Grali jeszce guxio i Martyna. Kolejności poziomów, w które graliśmy już nie pamiętam, ale z pewnością były to levele: 2, 4, 5, i 7. Aby zobaczyć tabele z dokładnymi wynikami, kliknij w znajdujące się poniżej linki.

Tabela 1 | Tabela 2 | Tabela 3 | Tabela 4

Zachęcamy też Was do gry, jest naprawdę fajnie. Więcej informacji o spotkaniach graczy na forum w odpowiednim dziale.

27/12/2006 - zakutalizowano dwa działy - konkurs, dodając nowe czasy, oraz dział dla fanów, w którym umieściliśmy parę screenów z wersji alpha gry.

24/12/2006 - z okazji świąt Bożego Narodzenia, autorzy strony składają najserdeczniejsze życzenia - Wszystkiego Najlepszego!

20/12/2006 - premiera Revenge of Red Tail, czyli przygotowanej przez Grey Cata serii poziomów stanowiących kontynuację przygód Clawa. Ten swego rodzaju mini-dodatek składa się z pięciu leveli. Osoby znające język angielski zachęcamy do zapoznania się z dołączonym sporych rozmiarów przewodnikiem.

19/12/2006 - od niedawna forum nie wymaga już rejestracji - można pisać bez zakładania swojego konta. Szybko przyniosło to pozytywne efekty w postaci większej aktywności użytkowników. Dziękujemy i jeszcze raz zapraszamy wszystkich do dyskusji!

13/12/2006 - do downloadu wrzuciłem folder ze szkicami twórców gry, odnalezionymi w starych archiwach strony :) Nie dawałem ich do działu dla fanów, bo obrazki w sumie zajmują ponad 2 MB i lepiej je ściągnąć od razu na dysk. Owego folderu szukaj pod nazwą 'rough drawings', czyli 'nieoszlifowane szkice'.

7/12/2006 - w związku z pracami konserwacyjnymi w sieci KoBa, od której otrzymałem konto na stronę, oglądanie witryny w godzinach 3.00-8.00 będzie niemożliwe. Za utrudnienia przepraszam.

4/12/2006 - dodaliśmy do downloadu listę dialogów występujących na poszczególnych poziomach. Bardzo pomocna przy budowy własnych plansz.

24/11/2006 - zakutualizowano dział dla fanów, dodając bardzo interesujące zdjęcia, na których można zobaczyć początki tworzenia Clawa - naprawdę warto zobaczyć. Poza tym, dodaliśmy nowy level, oparty na La Roce. Zrobił go nowy autor leveli - tomek077. Sprawdzcie sami, co on tam natworzył :D

21/11/2006 - dodano nowy poziom oparty na 14, zbudowany przez DzjeeAra i Grey Cata. Dla tych, którzy grali w Lavapit, początek wyda się znajomy. Podobnie, dla tych, którzy grali w Dark Paths - zauważą, że jest tam również mało skarbów. Wiecej o levelu jest w pliku tekstowym dołączonym do poziomu.

17/11/2006 - uporządkowałem listę fanów, wstawiając imiona, e-maile i miejsca zamieszkania w tabeli.

11/11/2006 - zaktualizowałem dział konkursu, dodając nową tabelkę z wynikami z poziomu Cross Country, przygotowanego specjalnie do Claw Speed Runs przez Grey Cata. Zapraszamy do gry.

Przepraszamy, że strona nie jest często aktualizowana, ale szkoła daje się nam we znaki. Po za tym, brakuje nam pomysłów na dalsze aktualki, ale nie martwcie się, coś dodawać będziemy :D

28/10/2006 - dodałem zdjęcie piłki i skan czapki (dostarczony przez użytkownika forum, Captainclaw). Znajdują się one w dziale dla fanów, ponieważ związane są z 'drapieżną edycją'.

15/10/2006 - gruntowna aktualizacja w dziale 'Tips & Tricks'. Poza tym dobra wiadomość: licznik odwiedzin strony przekroczył już sto tysięcy. Dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili ;)

14/10/2006 - przerywniki filmowe z wersji DVD znajdują się już na naszym serwerze. Dzięki lepszej kompresji plik zajmuje teraz jedynie 25 megabajtów. Wszystkich zapraszamy zatem do działu 'Download' :)

11/10/2006 - aktualizacja FAQ, dodano kilka nowych pytań.

7/10/2006 - wypuściłem mój nowy poziom oparty na 14, ostatnim levelu. Nie jest on aż tak długi jak mój poprzedni, ale trochę trudniejszy. Umieściłem dużo obiektów, aby cieszyły oko. Zapraszam do gry! :)

Dodany został nowy dział, poświęcony grze wieloosobowej za pośrednictwem programu Hamachi. Zachęcamy do spróbowania, bo gra przez internet może być jeszcze ciekawsza niż samodzielne zmaganie się z kolejnymi etapami gry. O trybie multiplayer możecie porozmawiać w specjalnym temacie na forum.

Dodatkowo zaktualizowano działy 'Ankieta', 'Konkurs' oraz 'Custom Levels'.

2/10/2006 - dodano dwa poziomy użytkowników - nowy Grey Cata i jakiś niedokończony niezbyt nam znanego autora. Jeśli chodzi o ten zbudowany przez Grey Cata, to został zrobiony specjalnie na potrzeby konkursu ścigania się (Claw Speed Runs Contest). Warto zobaczyć. Zaktualizowaliśmy również tabele tego konkursu.

19/09/2006 - dodano nowy poziom Grey Cata, oparty na Dark Woods (Mrocznych Lasach), niestety niewykluczone, że jest to ostani poziom tego autora :(

Nastąpiły problemy z serwerem angielskiej wersji strony, ponieważ limit transferu został ponad trzykrotnie przekroczony. W związku z tym nie działają linki do dużych plików. Wkrótce postaramy się coś temu zaradzić.

13/09/2006 - podstrona z wynikami konkursu została zaktualizowana.

1/09/2006 - dodano jeden level do ściągnięcia oparty na 3 poziomie, którego autorką jest Katherine. Oprócz tego zaktualizowane zostały wyniki konkursu oraz dodane wskazówki dla uczestników zabawy.

28/08/2006 - dobra wiadomość dla tych, którzy z różnych względów nie mogą pobrać wersji DVD gry poprzez BitTorrent. W dziale 'Download' znajdziecie tzw. wersję rip. Jest to pełnowartościowa gra, tyle że pozbawiona przerywników filmowych. Dzięki temu macie prawie 20 razy mniej danych do ściągania!

Nie możesz pogodzić się z brakiem filmików? Nic straconego! Są one dostępne do ściągnięcia tutaj (175 MB). Na razie tylko poprzez usługę QuickSharing, ale plik znajdzie się już niedługo na serwerze, więc czekajcie cierpliwie :)

24/08/2006 - przebudowa strony została zakończona. Dostępne są tabele HighScores dla wszystkich poziomów gry, a custom levels są już posortowane według poziomów, na których są oparte. Rozbudowano też dział 'Opis Gry'.

21/08/2006 - zgodnie z zapowiedzią strona została gruntownie przebudowana. Zmiany nie ograniczają się tylko do nowego wyglądu, ale dotyczą również zawartości strony. Dodany został zupełnie nowy dział - HighScores, poziomy użytkowników nareszcie są posortowane, a sekcje 'Opisy', 'Porady', 'Kody' i 'FAQ' zostały połączone w jedną, pod nazwą 'Opis Gry'. Powstał oddzielny dział 'FAQ' dotyczący edytora poziomów, który w miarę upływu czasu będzie rozbudowywany. Zaszło jeszcze wiele innych, drobnych zmian. Oto niektóre z nich:

 • dodane nowe pytania do FAQ
 • rozbudowane opisy logik obiektów
 • aktualizacja sekcji 'Tips & Tricks'
 • nowe informacje w dziale 'Dla Fanów'
 • dodano nowe rezultaty w konkursie Claw Speed Runs
 • poprawione obrazki wrogów, bossów, dopalaczy i skarbów
 • i inne :)

Serdecznie zapraszamy do przeglądania strony w nowej odsłonie. Swoje opinie na temat nowego wyglądu możecie wyrazić, jak zwykle, na forum.

9/08/2006 - nareszcie ukazała się dawno już zapowiadana nowa edycja Pazura. Jest już w sprzedaży, więc zapraszam wszystkich do kupna. W dziale 'Dla Fanów' umieściłem skany pudełka i płyty - nie są tak wielkie i dokładne jak te z normalnej wersji, ale za to szybciej się otwierają =D

7/08/2006 - zostały poprawione wszystkie podstrony mojej strony jeśli chodzi o drobne błędy interpunkcyjne i literówki. Bardzo mi przy tym pomógł Teo phil, któremu jeszcze raz dziękuję =)

Poza tym obrazki z działu 'galeria' zostały zmniejszone oraz przekonwertowane do formatu JPG, dzięki czemu zajmują dużo mniej miejsca a podstrona wczytuje się błyskawicznie. Teo phil zajął się również tą sprawą =p

6/08/2006 - mamy nowy dział na stronie - ‘Claw Tips & Tricks’. Jego autorem nie jestem jednak ja, lecz Teo phil. Znajdziecie tam najróżniejsze ciekawostki dotyczące gry wraz z dołączonymi filmikami. Naprawdę warto to wszystko zobaczyć!

Nareszcie poprawnie ustawiłem kodowanie strony. Do tej pory było ono niewłaściwe, co bardzo przeszkadzało odwiedzającym i było dużym minusem mojej dość dobrej pracy ;) Teraz zabieram się za poprawianie literówek wynikających z szybkiego pisania na klawiaturze, nie zawsze dokładnego. Pomaga mi przy tym Teo phil, za co chciałbym mu teraz podziękować.

I jeszcze jedna sprawa. W związku z dodaniem filmików do nowego działu pojawił się problem z miejscem na serwerze. Otóż dostałem od swojej sieci 50 MB na stronę i do tej pory mi w zupełności wystarczało, ale z dnia na dzień zrobiło się za mało :( Po napisaniu maila do mojej osiedlowej sieci, otrzymałem odpowiedź, iż konto zostało zwiększone do 100 MB bez żadnych dodatkowych kosztów. Drodzy administratorzy KoBy, jeśli to czytacie, to przyjmijcie moje gorące podziękowania =D

4/08/2006 - dałem do pobrania mały pack ikonek oraz zaktualizowałem ankietę, wyczyszczając wszystkie głosy. Oprócz tego dodałem nowy wynik Teo phila i korzystając z okazji chciałbym zaprosić innych do wzięcia udziału!

26/07/2006 - odezwał się na forum nasz rodak mieszkający w Hiszpanii i zaoferował pomoc w tłumaczeniu strony na język hiszpański :D Wkrótce Belated Claw Fansite będzie trójjęzyczna! Oprócz tego planowana jest przebudowa strony. Myśli o niej Grey Cat, a jeśli spodoba mi się nowy wygląd, przebuduję również swoją część strony :D Mam nadzieję, że nie będzie więcej sprzeciwów.

25/07/2006 - mała, ale ważna aktualizacja strony - dopiero co ukazał się gorący jeszcze poziom Teo phila, który od razu wylądował na mojej stronie. W związku z tym, uaktualniłem pack jego leveli.

24/07/2006 - dodałem trochę pytań i odpowiedzi w dziale 'FAQ' oraz dwa nowe poziomy Martina, uzupełniwszy od razu jego pack poziomów.

18/07/2006 - dziś jest ten wspaniały dzień - wreszcie skończyłem długo zapowiadany poziom - Crystal Caverns. Naprawdę warto w niego zagrać, bo długo przy nim pracowałem. Zawiera też mały przewodnik, który pomoże wam przejść go do końca :D Oprócz tego dodałem dwa pliki do pobrania i uzupełniłem listę wartości skarbów w dziale ‘Edytor’.

16/07/2006 - dodałem kilka krótkich leveli zrobionych przez Martina, oraz dwa starsze, których z różnych powodów nie umieszczałem wcześniej. Dodałem kolejną ciekawostkę do działu ‘Dla Fanów’. Krótka informacja dotycząca mojego i Martina nadchodzącego poziomu: level ukaże się za parę dni, wiec proszę cierpliwie czekać.

1/07/2006 - ukazał się level Grey Cata, oparty na 13 poziomie, bardzo ciekawie skonstruowany, polecam. Dodałem kolejna ciekawostkę dla fanów gry, zobaczcie sobie.
2006 (styczeń - czerwiec)

26/06/2006 - w końcu zaktualizowałem stronę z wynikami Claw Speed Runs, dodając wyniki i 'rekordy' - nową część podstrony, warto zobaczyć. Oprócz tego dodałem małą ciekawostkę, która znajduje się w dziale 'Dla Fanów' dzięki Proximitiemu :P

21/06/2006 - znalazłem chwilkę, przysiadłem i wreszcie zrobiłem dział ‘Dla Fanów’ :) Mam nadzieję, ze z czasem będzie się on jeszcze uzupełniał. Proszę was o przeczytanie pierwszej wiadomości w tamtym dziale. Dziękuję z góry za wszelkie propozycje.

6/06/2006 - taka 'okrągła' data, ze musiałem napisać newsa :D No, ale nie pisałbym bez powodu. A przyczyną napisania nowej wiadomości jest fakt, ze zaktualizowałem stronę z wynikami konkursu, jeśli macie takie, które kwalifikują się do tabeli, to piszcie.

1/06/2006 - jedna z najmniejszych aktualizacji, jaką przeprowadziłem, wyzerowałem ankietę, w której było nadzwyczaj dużo głosów =) Dodałem też kolejną osobę do fanklubu. Poza tym, chciałbym życzyć dzieciakom wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Dziecka.

29/05/2006 - dodałem tylko dwa custom levels do pobrania - jeden Artura i jeden Martina – ‘Town’, według mnie najlepszy z jego trzech. Reszty nie umieszczam, bo są dziełem początkującego, a jeśli ktoś naprawdę chciałby w nie zagrać, zapraszam na forum, gdzie znajduje się link :P Zaktualizowałem również listę fanów.

19/05/2006 - zapowiadałem, że w piątek zaktualizuję dział ‘Edytor’ i tak właśnie się stało. Dodałem dużo logik i poprawiłem teksty, które były na starszej wersji strony. Myślę, że wszystko jest jako tako zrozumiałe, ale jakby były jakieś wątpliwości, koniecznie piszcie na forum =) Co do działu 'Dla Fanów', to tak szybkiej jego aktualizacji nie zamierzam przeprowadzić, ale mam nadzieję, ze zdążę przed wakacjami.

12/05/2006 - uaktualniłem stronę z wynikami konkursu Claw Speed Runs. Zachęcam tych, którzy jeszcze nie próbowali, do wzięcia udziału. Dodatkowo wrzuciłem na serwer dwa poziomy DzjeeAr'a – ‘Lavapit’, bardzo krótki ale ekstremalnie trudny level i ‘Claw be Jammed’, bardzo długi i wciągający poziom, do którego pewnie nie raz jeszcze powrócisz, bo jest naprawdę fajny - sam w niego czasem gram :D To tyle, wkrótce uzupełnię dział 'Edytor' na który czeka tak dużo osób, może za tydzień...

29/04/2006 - zaktualizowałem zapowiadany juz wcześniej dział 'Galeria'. Zrobiłem go trochę inaczej niż wcześniej, jeśli chcecie zobaczyć jak, to zapraszam na jego podstronę :P

Może nie wszyscy jeszcze o tym wiecie, ale polski wydawca Kapitana Pazura ma zamiar wydać 'Wersję Clawa dla fanów', która ma się ukazać na początku czerwca. Będzie ona zawierała parę dodatków i – co chyba najważniejsze - nie będzie problemów z instalacją na Windows XP, ponieważ ma być zrobiony nowy instalator w 'InstallShieldzie'. Swoją drogą, nie sądziłem, ze wciąż jest tak duże zainteresowanie Kapitanem Pazurem, ale to chyba dobrze, no nie?

5/04/2006 - dodałem parę linków do działu 'Linki i Buttony', dwa z wymiany i jeden odnoszący się do strony fanki Clawa :P Poza tym umieściłem do ściągnięcia dwa poziomy użytkowników: poprawioną wersje levelu Grey Cata – ‘Blackout’ i ciekawy level Edda Browna, który kiedyś był juz na mojej stronie. Warto zagrać. Co do niedokończonych działów, być może w najbliższy weekend dodam 'Galerię', ale nic nie obiecuję. Może nie być mnie w domu, a trochę screenów musze zrobić :P

31/03/2006 - witaj w nowym otoczeniu strony, która połączyła się ze stroną Grey Cata (można się do niej dostać, klikając angielską flagę). Jak widać, zmieniło się bardzo dużo - od maja nie było nowego wyglądu i postanowiłem to zmienić. Pojawiły się nowe działy, kilka innych poszło w zapomnienie. Te nowe to 'Konkurs' i 'Dla Fanów'. Zrezygnowałem natomiast z tapet, czatu, podziękowań i skórek na GG. Cześć jest jeszcze w budowie, wiec proszę o cierpliwość, - wszystkie braki wkrótce uzupełnię. Tymczasem zapraszam do pisania na forum i wzięcia udziału w konkursie (szczegóły na dotyczącej go podstronie). Serdecznie zapraszam!
2005 (lipiec - grudzień)

30/08/2005 Dodałem poziomy Teo phila do ściągniecia, oczywiście z działu "Nowe Plansze", bo bardzo nalegał :) Niestety już koniec wakacji i stronkę bede aktualizować coraz rzadziej, co nie znaczy, że nigdy. Niedługo dodam swoje nowe dwa poziomy, zamierzam zrobić całą serię od 1 do 14. Mam nadzieję, że do nastepnych wakacji mi się uda. Mimo rzadszych nowości zapraszam do odwiedzin naszej witryny, dzięki wam mamy już prawie 15 tysięcy odwiedzin (nie mówię o liczniku, tylko o STAT4U).

28/08/2005 Skoro dostałem mnóstwo leveli od Teo phila, postanowiłem je umieścić na stronie, na razie są tylko wspaniałe levele DzjeeAr'a, które mogliście ściągnąć już wcześniej, dobre Grey Cata i Edda Browna oraz słabe Alexa. Wkrótce będzie ich więcej :)

24/08/2005 Zmieniłem trochę dział Newsy, bo zrobiło ich się trochę dużo, a mam nadzieję, że będzie jeszcze więcej :) Wpisujcie się do księgi gości, a jeśli macie jakieś wątpliwości - piszcie na forum :P

22/08/2005 Nowy poziom do ściągnięcia, nazwany Docks at Night, czyli doki nocą. Jest całkiem ładny, zapraszam do gry :)

21/08/2005 Dodałem stworzony przez Teo phila pack, który zawiera wszytkie dotychczas stworzone plansze w edytorze, jest tam ich bardzo dużo - ponad 150...

17/08/2005 - powstał dział "pełna wersja gry do pobrania". Stamtąd można pobrać pełną wersję Clawa! Są to pliki BitTorrent, mam nadzieję, że umiecie je obsługiwać, a jak nie, to poszukajcie o nich czegoś w Internecie albo napiszcie na forum.

1/08/2005 Dodałem dział "Skórki na GG", bo sam postanowiłem jakąś stworzyć. A ponieważ jedna już była dostępna i teraz doszła kolejna, założyłem ten dział. Mam nadzieję, że któraś wam się spodoba.

24/07/2005 Postanowiłem trochę zmienić stronę główną, tzn. napisałem trochę i zmieniłem obrazek :) Rozbudowałem też dział Edytor, dodałem podstawowe logiki do budowania La Roca. Zobaczcie sami.

10/07/2005 Kolejny mój poziom do ściągnięcia - Seaside Town, czyli nadmorskie miasto. Łatwy level, ale dość długi i pełny skarbów. Można uzbierać ponad 2 miliony punktów.
2005 (styczeń - czerwiec)

23/06/2005 Nowa plansza do ściagnięcia, oparta na klifach. Nazwałem ją Pirates' Place, czyli miejsce piratów. Mam nadzieję, że się wam spodoba, chociaż jest trudna :)

4/06/2005 Dodaliśmy gify z Clawem, które mamy z pewnej stronki o Clawie, jej link znajdzecie tam gdzie są gify. Mamy nadzieję, że wam się spodobają :)

25/05/2005 Stworzyłem w edytorze własny poziom. Możecie go ściągnąć z działu "Nowe Levele". Nazywa się Dark Prison, czyli ciemne więzienie. Jest on oparty na pierwszej planszy. Jest dość krótki, ale niezbyt łatwy. Polecam go ściągnąć.

21/05/2005 Dodaliśmy dzisiaj nowy dział "Edytor", w którym opisujemy, jak robić własne poziomy. Za jakiś czas bardziej go rozbudujemy, mamy nadzieję, że nasze instrukcje się na coś przydadzą. Jak stworzycie jakieś poziomy, to przyślijcie je nam, a my je umieścimy na naszej stronce.

8/05/2005 Dodaliśmy nowe pliki do downloadu: skórkę na GG zrobioną przez Revana i zestaw tapet, takie tła z gry. Oprócz tego doszły nowe kody, teleportujące Clawa do innych poziomów.

7/05/2005 Stworzyliśmy angielską wersję naszej strony ze względu na to, że odwiedza nas coraz więej gości z innych krajów. Na razie nie ma tam wszystkich naszych działów, ale wkrótce dojdą nowe.

6/05/2005 Postanowiliśmy działać szybko, więc dodaliśmy nowy dział "Nowe Plansze". Właściwie to o ten dział sami się prosili Teo phil i DzjeeAr, bo to oni są twórcami tych nowych leveli, które możecie ściągnąć. Są one naprawdę ciekawe a jednocześnie trudne. Najtrudniejszy jest Lavapit, a najciekawszy chyba Claw be Jammed!, jeśli chodzi o levele DzjeeAr'a. Wypróbujcie je sami i powiedzcie, co o nich sądzicie na naszym Forum. W następnej aktualizacji możecie się spodziewać nowych kodów i plików do działu Download :)

5/05/2005 Chyba najważniesza i najbardziej widoczna nowość to nowy wygląd strony. Postanowiliśmy zrezygnować z ramek właściwych, a zastosować ramki w tabelach, co powoduje, że strona ładuje się dość szybko. A co do wyglądu, szablon zaprojektował Eryk Błażejczyk, z którym możecie się skontaktować przez maila (w prawym dolnym rogu naszej witryny), zaś logo zaprojektował Chris740, który prowadzi serwis o Lidze Mistrzów, jego link znajdziecie w dziale Linki. Dodatkowo umieściliśmy na naszej witrynie muzyczki z Clawa, których możecie posłuchać, wybrać jaką chcecie albo w ogóle wyłączyć. W miarę upływu czasu możemy dodać ich więcej, jeśli tego chcecie. Zapraszamy do częstszych odwiedzin. Chcieliśmy również pozdrowić przy okazji DzjeeAr'a i Teo phila :)

15/04/2005 Ponieważ często się pytacie o różne rzeczy związane z Clawem, umieszczamy dział FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania. Jest tam kilka odpowiedzi, ale na pewno ich liczba bedzie się zwiekszała, jeżeli będziecie się nas o coś pytać. Zapraszamy do częstych odwiedzin naszej stronki, a na pewno nic ciekawego Was nie ominie.

4/04/2005 Dzisiaj powstał kolejny dział o nazwie Quizy. Będziecie mogli się popisać swoją wiedzą o Clawie, ale ostrzegamy, że są one trudne i należy dobrze sobie wszystko przypomnieć. Quizy układał Paweł, jeśli macie jakieś wątpliwości, to piszcie na forum. Powodzenia!

21/03/2005 Dodaliśmy nowe pliki: obrazki, dźwięki i muzykę z Clawa do ściągnięcia (wszystko za darmo oczywiście). Powstało też Forum, na którym możecie sobie pogadać, czyli poruszyć jakieś wątpliwości. Zapraszamy!

16/03/2005 I nareszcie nowy dział - Download. Zapewne długo czekaliście na niego. Są tam: demo, patch, edytor i trainer. Wkrótce dojdą jeszcze obrazki, których nie dostaniesz z innych stron! Mamy nadzieję, że podoba się wam wygląd naszej strony, ale jeśli nie, to popracujemy nad całkowitą zmianą. Niedługo będziecie mogli to skomentować.

9/03/2005 No i już powstał nowy dział Komentarze, na pewno wcześniej o nim słyszeliście. Możecie teraz wyrażać własną opinię o nowościach, o naszej stronce itp. Prosimy tylko, abyście nie pytali się, jak przejść kogoś w grze w swoich komentarzach. Napiszcie do nas na maila, o czym chcecie rozmawiać, a my damy taki temat na nowo powstałym dziale. Niedługo będziecie też mogli sobie coś ściągnąć, ale narazie zbieramy ciekawe pliki.

6/03/2005 Cześć, dziś dodaliśmy opisy dopalaczy i klątw dostępnych w grze wieloosobowej. Jeżeli macie jakieś zastrzeżenia, to piszcie. Niedługo dodamy dział Komentarze, gdzie będziecie mogli komentować nowo powstałe działy i inne rzeczy. Do zobaczenia!

5/03/2005 Hej, jak tam pokonywanie psów, syren czy tygrysów? Jeśli macie z którymś z nich jakiś problem bądź wątpliwość, odwiedźcie nasz kolejny dział "Wrogowie" w solucjach. Znajdziecie tam krótkie opisy, pomoce i rysuneczki wrogów w akcji. Już wkrótce dodamy dopalacze i klątwy do działu "Opisy i Solucje" i to chyba będzie wszystko do opisów. Piszczie do nas maile, na pewno odpiszemy!

28/01/2005 Cześć! Dzisiaj kolejna zmiana na stronce. Dodaliśmy już długo zapowiadany dział "Poziomy". Są tam dość treściwe opisy plansz, zapraszamy do poczytania. Oprócz tego, jak zapewne od razu zauważyliście, pojawił się nowy link - Porady. Są to krótkie porady, jak łatwiej pokonać wrogów i przejść całą grę. Mam nadzieję, że wam się przydadzą. Dziś zapowiadamy, że za jakiś czas dojdzie nowy dział zatytułowany "Download". Będziecie mogli sobie z niego coś ściągnąć. A już teraz trwają prace nad opisem wrogów. Trochę tego będzie. Zapowiadamy pojawienie się za kilka tygodni.

25/01/2005 No, jak już aktualizować stronę, to coraz częściej. Trzeba wykorzystać wolny czas, więc to robimy. Stworzyliśmy kolejny dział zatytułowany "O Grze". Zapewne widzieliście go już wcześniej, aczkolwiek w innej postaci. W tym dziale jest opis gry - oceny, wymagania, historia, itp. Natomiast oczyściliśmy stronę główną, umieszczając na niej krótkie opisy wszystkich działów. No to do zobaczenia. Następną modyfikację szykujemy gdzieś za kilka dni ;) O, i bylibyśmy zapomnieli - właśnie dzisiaj, o godzinie 22.05, odwiedziło nas 2000 ludzi. Jest co uczcić!

24/01/2005 No i nareszcie jakaś zmiana na stronie! Tak, pojawił się nowy dział - Tapety. Ale to jeszcze nie wszystko! Dodajemy również dawno już zapowiadany dział - Kody. Przepraszamy bardzo za tak poźną modyfikację witryny, ale szkoła daje się we znaki i trzeba ciężko pracować, a nie leniuchować przed kompem :) No, ale terasz mamy ferie i planowana jest kolejna zmiana, tzn. dodanie dwóch nowych działów, zapraszamy ponownie. Wpisujecie się do księgi gości i piszcie do nas maile.
2004 (lipiec - grudzień)

18/07/2004 Hej, dzisiaj nowa aktualka. Otóż od dziś możecie uwiecznić się na naszej stronce, bo właśnie założyliśmy Księgę Gości. Macie też możliwość wprowadzenia małych ustawień dotyczących naszego serwisu. Możecie dodać go do ulubionych, powiadomić znajomych o nim i oddać swój głos w sondzie. No więc, drabcie swoimi pazurkami po klawiaturze.

16/07/2004 Właśnie tego dnia na tę stronę mógł już wejść każdy. Niektórzy stwierdzą napewno: "e... strasznie późno, już zdążyłem przejść całą gierkę", ale są i tacy, którzy nadal męczą się z którymś z wrogów np. Aquatisem. Po to założyliśmy stronę, abyście poczytali sobie o technikach, pooglądali screeny i pogadali z twórcami tej strony. Życzymy Wam radości podczas oglądania, odwiedzania stronki. Mamy nadzieje, że kiedyś wrócicie tu i pokażecie ją swoim znajomym.


© 2004-2018 Grey Cat, Zuczek and Teo phil. Site best viewed in 800x600 using Internet Explorer or Firefox.