Abandoned Mine

Autor: Syndro Tileset: Level 6
Rozmiar: 211,3 KB Liczba obiektów: 16478
Przeciętny czas gry: 1 h Poziom trudności: średni
Drugi, po Sunny Beach, level autorstwa Syndro przynosi całkiem nowe podejście do (i tak rzadko używanego) tilesetu z Puerto Lobos. Wbrew nazwie, tytułowa kopalnia nie jest do końca opuszczona, a oprócz wrogów wszędzie czyhają pułapki i ogień. Sam poziom powstawał bardzo długo, i to widać, bo jest niezwykle rozbudowany, a opanowanie wszystkich ciekawie zaprojektowanych skrytek to raczej zadanie wymagające przynajmniej kilkukrotnego ukończenia AM.

Assassin

Autor: Treasurer Tileset: Level 2
Rozmiar: 202,8 KB Liczba obiektów: 11651
Przeciętny czas gry: 6 h Poziom trudności: trudny
Zdetronizował Blackout, jeśli chodzi o wielkość poziomu i liczbę obiektów. Co więcej, jest to też poziom niezwykle trudny. Na tyle, że jak dotychczas nic nam nie wiadomo, by komukolwiek udało się go ukończyć bez stosowania kodów. Nawet przy ich użyciu, już na samym początku można się bardzo łatwo zniechęcić do dalszej gry. Tym bardziej więc ciężko sobie wyobrazić, ile pracy wymagało stworzenie i przetestowanie przez autora tak ogromnej planszy.

Blackout

Autor: Grey Cat, Treasurer Tileset: Level 5
Rozmiar: 134,9 KB Liczba obiektów: 10231
Przeciętny czas gry: 3 h Poziom trudności: trudny
Jeszcze do niedawna był to największy level jaki kiedykolwiek powstał, zawierał też rekordową liczbę obiektów - jest ich ponad dziesięć tysięcy. Autorem głównej części poziomu jest Grey Cat, zaś walkę z bossem przygotował Treasurer. Cechę charakterystyczną stanowi możliwość wyboru miejsca, z którego zaczynamy grę. Możemy rozpocząć grę od samego początku levelu, zacząć w jednym z dwóch punktów zapisu lub od razu przejść do końcowego pojedynku.

Broadsides

Autor: Proximity Tileset: Level 8
Rozmiar: 62,9 KB Liczba obiektów: 3990
Przeciętny czas gry: 20 min Poziom trudności: średni
Do tej pory najlepszy poziom oparty na Stoczni. Jest dokładnie dopracowany i ciekawie zaprojektowany, dlatego też nie bez przyczyny ten level wygrał wybory na najlepszy poziom 2007 roku na naszym forum. Grających czeka aż sześć wielkich statków do przejścia oraz zmodyfikowana walka z bossem, która jest dużo trudniejsza od normalnej z powodu daleko od siebie rozstawionych boi po których się skacze.

Broken Bay

Autor: Zuczek Tileset: Level 8
Rozmiar: 29,5 KB Liczba obiektów: 1632
Przeciętny czas gry: 15 min Poziom trudności: średni
Dość krótki jak na levele Zuczka poziom. Spowodowane jest to głównie tym, że jego autor nie mógł się przyzwyczaić do ósmego tilesetu, który uchodzi chyba za najmniej przyjazny. Ponadto Zuczek nie znalazł nikogo chętnego na dokończenie tej pracy. Mimo tego, level jest dobrze wykończony, ma kilka skrytek i trudno dostępnych miejsc oraz zmodyfikowaną walkę z Gabrielem. Nazwa pochodzi od jednej z zatok australijskich.

Canyon Refuge

Autor: DzjeeAr Tileset: Level 10
Rozmiar: 48,7 KB Liczba obiektów: 2871
Przeciętny czas gry: 30 min Poziom trudności: średni
Canyon Refuge to jeden z najdłuższych leveli opartych na The Cliffs. Cechuje go duża liczba ukrytych skrytek, a w nich mnóstwo wrogów. Aby wyzbierać wszystkie skarby trzeba by chyba zajrzeć do edytora, bo maksymalna liczba żyć jest niewystarczająca, by się poświęcać szukaniu wszystkiego. Warto zwrócić uwagę na bardzo przemyślaną budowę poziomu, w którym autor użył wielu ciekawych sposobów na utrudnienie gry i ukrycie skarbów.

Claw be Jammed!

Autor: DzjeeAr Tileset: Level 11
Rozmiar: 72,8 KB Liczba obiektów: 5280
Przeciętny czas gry: 45 min Poziom trudności: trudny
Jest to jeden z najlepszych poziomów, które ujrzały światło dzienne. Każdy element poziomu został z pewnością dokładnie przemyślany. Dodatkowo grę umila dość duża ilość skarbów i wrogów. Ciekawym elementem są również ci wrogowie, którzy pojawiają się nam przed nosem oraz skrzynie zawieszone na sufitach. Sam autor nie jest do końca z niego zadowolony, gdyż skarży się na ogólną budowę poziomu, która według niego nie przypomina prawdziwych Jaskiń.

Creep Diving

Autor: Nameless Tileset: Level 11
Rozmiar: 262,8 KB Liczba obiektów: 25676
Przeciętny czas gry: 2 h Poziom trudności: trudny
W tym poziomie, wydanym na początku roku 2016, po raz pierwszy została na dużą skalę użyta woda. Można w niej zarówno pływać, jak i nurkować, a pod wodą, gdzie mieści się znaczna część planszy, nie działa większość broni. W takich warunkach trzeba posługiwać się głównie dynamitem. Z tym wszystkim znakomicie współgra i dopełnia całości przygotowane przez autora tło, zaś na wypadek słabej wydajności, jest też dostępna pozbawiona go, lekka wersja.

Cross Country

Autor: Grey Cat Tileset: Level 3
Rozmiar: 14,9 KB Liczba obiektów: 515
Przeciętny czas gry: 5 min Poziom trudności: łatwy
Level stworzony specjalnie na potrzeby konkursu Claw Speed Runs, pierwszy zbudowany z myślą o ściganiu się, a nie zbieraniu skarbów. Początkowa wersja nie zawierała klątw do gry sieciowej, jednak po spopularyzowaniu rywalizacji poprzez Hamachi Grey Cat przygotował uaktualnienie. Sama plansza jest bardzo dobrze rozplanowana, a gracz często ma możliwość wybrania drogi. Rekordowe czasy przejścia Cross Country oscylują w granicach dwóch minut.

Crystal Caverns

Autor: Zuczek, Martin Tileset: Level 11
Rozmiar: 91,0 KB Liczba obiektów: 6826
Przeciętny czas gry: 30 min Poziom trudności: średni
Jest to jeden z największych leveli, który ukazał się do tej pory. Podstawę zbudował Martin, ale została ona bardzo mocno rozbudowana przez Zuczka i zapełniona prawie 7 tysiącami obiektów. Znajdziesz tam wiele teleportów, wrogów i skarbów do zdobycia, a za maksymalny wynik można otrzymać aż 5 żyć. Poziom miał być częściowo wzorowany na Claw be Jammed, ale nie może się mu równać, choć krążą opinie, że jest ładniej zbudowany.

Death Path

Autor: Zuczek, Teo phil Tileset: Level 10
Rozmiar: 59,2 KB Liczba obiektów: 3409
Przeciętny czas gry: 25 min Poziom trudności: trudny
Death Path, ukończony wiosną 2006, jest najtrudniejszym levelem Zuczka do tej pory i jednym z najtrudniejszych ze wszystkich leveli użytkowników. Wielkim utrudnieniem są strzały, które znajdują się w wielu miejscach. Poziom jest zaopatrzony w wiele ozdóbek, umiarkowaną ilość wrogów i skarbów. Wersja v1.1 zawiera klątwy do gry wieloosoobwej. Dialogi wypowiadane przez Clawa umieścił Teo phil.

Deepest Halls of Terror

Autor: DzjeeAr Tileset: Level 12
Rozmiar: 84,2 KB Liczba obiektów: 6066
Przeciętny czas gry: 45 min Poziom trudności: trudny
Kolejny znakomity level autorstwa DzjeeAr'a. Bardzo rozbudowany, a przy tym dokładnie zaplanowany poziom, oparty na tilesecie z The Undersea Caves. Warto obejrzeć całą mapę w pomniejszeniu w edytorze, aby uświadomić sobie, jak bardzo jest złożony i ile czasu wymagało jego zaprojektowanie i zbudowanie. Jest to jeden z najtrudniejszych leveli, co w pewnym stopniu rekompensuje duża liczba dodatkowych żyć.

Den of Thieves

Autor: Grey Cat Tileset: Level 9
Rozmiar: 62,7 KB Liczba obiektów: 3913
Przeciętny czas gry: 30 min Poziom trudności: trudny
Jeden z nielicznych poziomów opartych na Pirates' Cove. Bardzo rozbudowany, a do tego dość trudny. Zawiera wiele ciekawych pomysłów i nietypowych rozwiązań, pod wieloma względami bardzo różni się od oryginalnego levelu 9. Niektórym to odpowiada, innym nie, na pewno warto jednak spróbować.

DzjeeAr

Autor: DzjeeAr Tileset: Level 3
Rozmiar: 40,0 KB Liczba obiektów: 2801
Przeciętny czas gry: 15 min Poziom trudności: średni
Kolejne arcydzieło DzjeeAr'a. Tym razem jednak autor skoncentrował się nie na budowaniu jeszcze jednej mapy bazującej na tilesecie z trzeciej planszy, tylko na czymś zupełnie innym. Oczywiście, w poziomie użyto kilku bardzo ciekawych rozwiązań, ale na szczególną uwagę zasługuje to, że po zrobieniu zrzutu ekranu z edytora, widzimy, że cały level układa się w wielki napis "DzjeeAr". Aby to zobaczyć, kliknij tutaj.

Encounter in the Deep

Autor: Teo phil Tileset: Level 12
Rozmiar: 106,5 KB Liczba obiektów: 7956
Przeciętny czas gry: 30 min Poziom trudności: średni
W momencie premiery ustępował pod względem rozmiaru oraz ilości obiektów tylko Blackoutowi. Level jest niezwykle rozbudowany i złożony (warto obejrzeć całą planszę w pomniejszeniu), ale nie rekordowo długi, bo tak duży rozmiar wynika przede wszystkim z ogromnej ilości dekoracji. Za drobną wadę można uznać nadmierną ilość skarbów. Obok Deepest Halls of Terror i UnderSeaWorld jest to jeden z najlepszych poziomów opartych na dwunastym tilesecie.

Escape

Autor: Treasurer Tileset: Level 10
Rozmiar: 94,6 KB Liczba obiektów: 6005
Przeciętny czas gry: 45 min Poziom trudności: trudny
Jest to bardzo trudny i długi poziom, zbudowany przez Treasurera, który później zajmował się już tylko edycją leveli Grey Cata. Sam poziom jest dość specyficznie zbudowany. Nie raz będziemy chodzić po kolcach, które normalnie nas zabijają, a grę utrudnią nam szybko znikające togglepegi i strzały. Krążą na forach głosy, że nie można wyzbierać wszystkich skarbów, ale autor poziomu twierdzi, że kilka razy był tego bardzo blisko, ale gubił pojedyncze skarby.

Fawlty Towers

Autor: Grey Cat Tileset: Level 2
Rozmiar: 12,4 KB Liczba obiektów: 571
Przeciętny czas gry: 10 min Poziom trudności: średni
Poziom stworzony głównie po to, by zaprezentować możliwość umieszczania w edytorze dodatkowych warstw. Fawlty Towers zawiera ich w sumie sześć, a więc dwukrotnie więcej, niż większość plansz, i trzeba przyznać, że uzyskane przez Grey Cata efekty prezentują się bardzo ciekawie. Warto ściągnąć, bo jest to level wyjątkowy i niepowtarzalny.

Flying Carpet Ride

Autor: Finn Scheele Tileset: Level 2
Rozmiar: 6,4 KB Liczba obiektów: 197
Przeciętny czas gry: 10 min Poziom trudności: łatwy
Finn stworzył krótki, ale innowacyjny level, wyróżniający się bardzo ciekawym pomysłem. Nie będziemy tutaj zbyt często poruszać się po drewnianych fortyfikacjach, przez praktycznie cały poziom będziemy natomiast mieli do czynienia, jak sama nazwa wskazuje, z latającymi dywanami. Trzeba przy tym uważać, bo dywany te wcale nie są takie duże, na jakie wyglądają i dość łatwo jest z nich spaść, a to oznacza konieczność rozpoczęcia od początku.

Forest Escape

Autor: Meezo Tileset: Level 3
Rozmiar: 9,8 KB Liczba obiektów: 250
Przeciętny czas gry: 5 min Poziom trudności: łatwy
Bardzo krótki level, którego przejście nie powinno zająć nawet początkującemu graczowi więcej niż kilka minut. Niewiele wrogów i skarbów, obiekty zostały rozmieszczone dość rzadko. Warto jednak zwrócić uwagę na te planszę z jednego powodu - Forest Escape to pierwszy poziom utworzony przez użytkownika. Meezo przygotował później jeszcze dwie jego wersje, z których jedna przeznaczona jest specjalnie do gry wieloosobowej.

Forgotten Caves of Undersea World

Autor: Adamantium Tileset: Level 11
Rozmiar: 51,0 KB Liczba obiektów: 3606
Przeciętny czas gry: 15 min Poziom trudności: średni
Tileset z 11 planszy już sam w sobie jest jednym z najładniejszych, a w Forgotten Caves of Undersea World przezentuje się po prostu pięknie. Autor zadbał o to, żeby dodatkowa warstwa nie utrudniała nawigacji, a samej konstrukcji poziomu także nie można wiele zarzucić. Mamy tutaj skrytki, warpy i rozwidlające się w różnych kierunkach przejścia. Dekoracje i skarby są znakomicie rozmieszczone. Po prostu jest tu wszystko, czego można oczekiwać od naprawdę dobrego levelu.

Grand Maze

Autor: Zuczek, Tommouluss Tileset: Level 4
Rozmiar: 129,9 KB Liczba obiektów: 8888
Przeciętny czas gry: 30 min Poziom trudności: średni
Nazwa idealnie oddaje to, co stworzyli Zuczek i Tommouluss, bo plansza jest po prostu jednym wielkim labiryntem. Nawet po kilkukrotnym przejściu Grand Maze nie sposób zapamiętać wszystkich jego zakamarków i skrytek. Nie jest więc tak łatwo się nim znudzić, a dodatkową zaletą jest fakt, że poziom nie jest wyjątkowo trudny, więc przyjemnie gra się w trybie wieloosobowym. Nic zatem dziwnego, że jest uznawany za jeden z najlepszych leveli, jakie powstały.

Haunted House

Autor: Teo phil Tileset: Level 1
Rozmiar: 85,7 KB Liczba obiektów: 9412
Przeciętny czas gry: 15 min Poziom trudności: trudny
Poziom zupełnie inny niż wszystkie, jakie dotychczas powstały. Niezwykły wygląd, kilka nigdzie wcześniej nie stosowanych rozwiązań i... ogromna liczba obiektów, całkowicie uniemożliwiająca normalną grę na niektórych komputerach. Całą planszę wypełnia labirynt, w którym nie jest zbyt łatwo odnaleźć właściwą drogę. Jeśli występują problemy z zacinaniem się gry, warto chociaż obejrzeć poziom w edytorze, w końcu wygrał plebiscyt na najlepszy level 2008 roku.

High Noon

Autor: Teo phil Tileset: Level 9
Rozmiar: 58,1 KB Liczba obiektów: 3239
Przeciętny czas gry: 20 min Poziom trudności: trudny
Wspaniały level Teo phila, ale warto zwrócić uwagę na to, że jest oparty na levelu 9, który został wykorzystany tylko kilka razy. Jego autor wypuścił go do sieci dokładnie rok po swoim hicie - The Treason of Katherine. Charakterystyczną cechą High Noon są strzały, pierwszy raz użyte przez Teo phila w swoim poziomie. Poza tym można się natknąć na kilka interesujących miejsc, na które trzeba mieć odpowiednią taktykę, aby przejść.

I Love Claw!

Autor: Zuczek Tileset: Level 12
Rozmiar: 56,9 KB Liczba obiektów: 3885
Przeciętny czas gry: 20 min Poziom trudności: średni
Poziom wydany dokładnie 10 lat po premierze Clawa. Niczym by się nie wyróżniał, gdyby nie to, że jego autor - Zuczek - zadbał o to, aby w pomniejszeniu widać było jego nick, tak jak to zrobił DzjeeAr w swoim levelu opartym na Ścieżce. Jeśli chodzi o poziom I Love Claw! to był on dość długo budowany i dokładnie testowany. Zapraszamy do gry, gdyż niewykluczone, że to ostani tak rozbudowany poziom Zuczka.

In Search of National Treasure

Autor: First Tileset: Level 7
Rozmiar: 104,6 KB Liczba obiektów: 8000
Przeciętny czas gry: 30 min Poziom trudności: średni
Co prawda można przejść cały level nie znajdując tytułowego Skarbu Narodów, lecz omija się w ten sposób najciekawszy element planszy. Został on dość dobrze ukryty, ale też nie jest niesamowicie trudny do odnalezienia. Poza tym jest tu wszystko, czego można oczekiwać od dobrego poziomu opartego na siódmym tilesecie. Jest to również jeden z ośmiu leveli o rozmiarze przekraczającym sto kilobajtów - również pod tym względem należy więc do ścisłej czołówki.

Island of Forgotten Grottoes

Autor: Freyashawk Tileset: Level 13
Rozmiar: 20,7 KB Liczba obiektów: 1057
Przeciętny czas gry: 10 min Poziom trudności: łatwy
Jeden z licznych leveli, jakie w połowie 1998 roku przygotowała Freyashawk. Wszystkie są dość podobne pod względem stylu, charakteryzują się nie zawsze dopasowanymi klockami, dość swobodnym, wręcz chaotycznym, rozmieszczeniem obiektów i sporą ilością skarbów (są między innymi liczne napisy i rysunki utworzone z monet). Choć nie wszystkim się podobają, jest wiele osób, które nie mają nic przeciwko tego rodzaju levelom.

Lanka Dahan - The Fall of Gabriel

Autor: Mahesh Tileset: Level 8
Rozmiar: 49,0 KB Liczba obiektów: 3227
Przeciętny czas gry: 30 min Poziom trudności: trudny
Jedyny poziom Mahesha, jednego z najlepszych graczy w historii Clawa. Trzeba przyznać, że trudność levelu odpowiada umiejętnościom autora - niektóre miejsca mogą się wydawać niemożliwe do przejścia nawet z kodami. Warto zwrócić uwagę na nową, zdecydowanie ciekawszą (a przy tym znacznie trudniejszą), walkę z bossem, a także na umiejętne dopasowanie ilości każdego ze skarbów tak, by maksymalny możliwy wynik wynosił równo 2500000.

Magic Village

Autor: Tommouluss Tileset: Level 13
Rozmiar: 63,7 KB Liczba obiektów: 4229
Przeciętny czas gry: 15 min Poziom trudności: średni
Ukończenie Magic Village jest generalnie dość łatwe, ale odnalezienie wszystkich skrytek stanowi już spore wyzwanie, nie mówiąc o zebraniu kompletu skarbów. Poziom Tommoulussa jest zbudowany w ciekawy, zróżnicowany sposób. Mamy tu zarówno ciasne, wąskie przejścia, jak i rozbudowane, otwarte przestrzenie. Nie ma natomiast walki z bossem, a zamiast niej wystarczy wejść do znajdującej się na końcu levelu tawerny. Wcześniej też natkniemy się na interesujące pomysły.

Mother of All Caverns

Autor: Randall Stroot Tileset: Level 11
Rozmiar: 44,4 KB Liczba obiektów: 3228
Przeciętny czas gry: 30 min Poziom trudności: trudny
Kiedy otworzymy level w edytorze, od razu rzuca się w oczy fakt, że autor wykorzystał całą dostępną przestrzeń. Poziom jest więc dość nietypowy, bo będziemy głównie podróżować na platformach ponad ciągnącymi się przez całą długość mapy ostrymi kryształami. Randy uaktualnił później poziom tak, aby nie sprawiał problemów na nowszych komputerach, a także przygotował jego łatwiejszą wersję o nazwie Mommy of All Caverns.

Narrow Nooks

Autor: Proximity Tileset: Level 3
Rozmiar: 70,8 KB Liczba obiektów: 3325
Przeciętny czas gry: 15 min Poziom trudności: średni
Średniej długości level, którego większa część rozgrywa się pod ziemią, jednak będziemy też mieli okazję powalczyć na lądzie. Poziom nie jest trudny (chociaż zdarzają się miejsca, w których możemy na pewien czas utknąć), a ilość wrogów i skarbów - po prostu odpowiednia. Do tego sporo catnipów oraz interesująco rozmieszczonych skrytek. Ostatnio level został gruntownie przebudowany przez autora. Tak przed aktualizacją, jak i po niej NN pozostaje w ścisłej czołówce.

Nowy Dzień

Autor: Pejti Tileset: Level 11
Rozmiar: 77,6 KB Liczba obiektów: 4106
Przeciętny czas gry: 35 min Poziom trudności: średni
Pierwszy poziom czerpiący w pełni, i to całymi garściami, z nowych możliwości aktualizacji v1.4. Łączy w sobie dwa tilesety, autor zadbał również o własną muzykę, a nawet nowy, bardzo ładny ekran wczytywania. Prawdziwą wisienkę na torcie stanowią jednak nowe logiki obiektów, np. przyciski odblokowujące w innym miejscu dalszą drogę. Jest to level, w który po prostu nie wypada nie zagrać, a jednocześnie dowód, że po 20 latach Claw wciąż ma się świetnie.

One Man Assault 2

Autor: Henrik Tileset: Level 2
Rozmiar: 25,2 KB Liczba obiektów: 1165
Przeciętny czas gry: 15 min Poziom trudności: średni
Level Henrika to najlepsza mapa oparta na The Battlements. Poziom został znakomicie rozplanowany (interesującym detalem jest fakt, że poruszamy się w odwrotnym kierunku niż w większości plansz). Dekoracje, skarby, wrogowie i inne obiekty są rozmieszczone wręcz perfekcyjnie, zaś kilka sekretów zostało przed nami ukrytych w bardzo ciekawy sposób. Jeszcze jedną zaletą poziomu jest jego przystosowanie do gry wieloosobowej (klątwy).

Poor Streets

Autor: Proximity Tileset: Level 5
Rozmiar: 47,3 KB Liczba obiektów: 2439
Przeciętny czas gry: 20 min Poziom trudności: średni
Bardzo dobry, ciekawie zaprojektowany poziom. Nie jest tak rozbudowany jak Blackout, ale to raczej zaleta niż wada, bo nie odstrasza skomplikowaniem oraz wysokim poziomem trudności. Czwarta, dodatkowa warstwa sprawia, że Poor Streets wygląda atrakcyjniej, a przy tym jest bardziej urozmaicony niż oryginalny level 5. Nawiasem mówiąc, mógłby go bez problemu zastąpić. Tak jak niemal każdy duży level w ostatnich latach, jest przystosowany do gry sieciowej.

Pre2Claw

Autor: Pejti Tileset: Level 10
Rozmiar: 41,7 KB Liczba obiektów: 2908
Przeciętny czas gry: 20 min Poziom trudności: średni
Drugi poziom Pejtiego, w którym autor poczynił kolejny ogromny krok naprzód, jeśli chodzi o wykorzystanie nowych możliwości aktualizacji v1.4. Mamy tutaj nie tylko tileset z gry Prehistorik 2, ale także mnóstwo zaawansowanych logik, własne grafiki i animacje powerupów, skarbów, a nawet wrogów. Nie mogło, co oczywiste, zabraknąć też ciekawie zaprojektowanych skrytek. Nie ulega wątpliwości, że tylu nowości w jednym levelu nigdy wcześniej nie widzieliśmy.

Prison Break

Autor: Zuczek, Edd Brown Tileset: Level 1
Rozmiar: 71,7 KB Liczba obiektów: 4674
Przeciętny czas gry: 30 min Poziom trudności: średni
Prison Break to największy i najdłuższy level oparty na tilesecie La Roca. Powstawał długo - około 6 miesięcy. Był budowany przez dwie osoby, każda po połowie, a więc takie wymieszanie stylów z pewnością zachęci do gry. Poziom wypełniony został dużą ilością obiektów i skarbów, ale przy takiej długości poziomu nie jest ich chyba za dużo. Level wyposażono również w klątwy. Bardzo polecamy go do gry wieloosobwej!

Red Tail's Hideout

Autor: Finn Scheele Tileset: Level 13
Rozmiar: 40,8 KB Liczba obiektów: 2263
Przeciętny czas gry: 20 min Poziom trudności: średni
Bardzo ciekawy level, oparty na poziomie 13. Jego autor zadbał o odpowiednie otoczenie, umieszczając mnóstwo odgłosów i ozdóbek. W levelu napotkamy dużo skarbów, ale nie ma w nim dużo wrogów. Należy uważać na kameleony i strzały, które często strzelają grupowo, przez co można w sekundę stracić bardzo dużo energii. Aby pozbierać wszystkie skarby, należy zagrać w poziom kilka razy, bo są naprawdę dobrze ukryte.

Remora Bay

Autor: Grey Cat Tileset: Level 7
Rozmiar: 51,2 KB Liczba obiektów: 3831
Przeciętny czas gry: 20 min Poziom trudności: średni
Niezły, dość długi poziom Grey Cata, charakteryzujący się sporą ilością skarbów oraz wrogów. Warto zwrócić uwagę na to, że autor przygotował własną walkę z bossem, którym w tym przypadku jest... krab. Niestety, występują też liczne błędy związane z niewłaściwymi wartościami Z obiektów, co powoduje, że nie są one właściwie wyświetlane. Nie jest to jednak poważny problem, a level z pewnością jest godny polecenia.

River Race

Autor: Grey Cat, Treasurer Tileset: Level 13
Rozmiar: 29,0 KB Liczba obiektów: 1744
Przeciętny czas gry: 15 min Poziom trudności: trudny
Level całkowicie nietypowy i zupełnie inny niż wszystkie. Warstwa, która w oryginalnym levelu 13 stanowi tło, tutaj została uczyniona głównym miejscem akcji. Na tym nie koniec, bo w trakcie gry napotkamy wiele innych, równie niezwykłych rozwiązań i pomysłów. Pierwszą wersję poziomu, stworzoną przez Grey Cata, rozbudował Treasurer. Zdecydowanie warto zagrać, bo jest to plansza jedyna w swoim rodzaju.

Sailing Tward Antarctica

Autor: Curtis Johnson Tileset: Level 8
Rozmiar: 16,1 KB Liczba obiektów: 574
Przeciętny czas gry: 10 min Poziom trudności: łatwy
Leveli bazujących na ósmej planszy nie jest zbyt wiele, więc już z tego powodu Sailing Tward Antarctica zasługuje na uwagę. Poziom nie jest zbyt długi ani wyjątkowo trudny, nie znajdziemy tu na przykład walki z bossem. Co ciekawe, zdecydowana większość umieszczonych przez autora obiektów to lustrzane odbicia. Dotyczy to nie tylko dekoracji, ale nawet skarbów i wrogów. Level jest przystosowany do gry wieloosobowej.

Stargate to Paradise

Autor: Randall Stroot Tileset: Level 13
Rozmiar: 199,0 KB Liczba obiektów: 13610
Przeciętny czas gry: 45 min Poziom trudności: średni
Pierwszy od ponad dziesięciu lat nowy level Randy'ego. Z punktu startowego rozchodzą się cztery drogi, każda w inną stronę. Trzeba przebyć je wszystkie (w dowolnej kolejności) i odnaleźć szkielety, do których prowadzą, aby móc stoczyć walkę z Red Tailem. Poziom jest bardzo rozległy (zawiera także rekordową liczbę obiektów), ale grę ułatwiają dość gęsto rozmieszczone checkpointy. Dołączony przez autora opis levelu wyjaśnia między innymi, co zainspirowało jego pomysły.

Stenchburg

Autor: Grey Cat Tileset: Level 6
Rozmiar: 73,1 KB Liczba obiektów: 5064
Przeciętny czas gry: 30 min Poziom trudności: średni
Tileset z levelu 6 jest rzadko stosowany w planszach użytkowników. Jednym z takich poziomów jest przygotowany przez Grey Cata Stenchburg. Podobnie jak w przypadku większości map tego autora, wiele pomysłów dość znacznie różni się od tego, co zaproponowali twórcy gry w El Puerto del Lobo. Czyni to ten level godnym uwagi, tym bardziej, że jest jednym z dłuższych poziomów, zaś do rozmieszczenia obiektów też ciężko się przyczepić.

Sunny Beach

Autor: Syndro, Tommouluss Tileset: Level 13
Rozmiar: 79,5 KB Liczba obiektów: 5000
Przeciętny czas gry: 30 min Poziom trudności: średni
Poziom wykorzystuje popularny tileset, jednak wyglądem znacznie odbiega od większości opartych na nim map. Jak sama nazwa wskazuje, rzecz dzieje się na plaży, tak więc przewija się tutaj znajoma sceneria walki z Red Tailem. Po drodze natkniemy się na wiele naprawdę pomysłowych dekoracji przygotowanych przez Tommoulussa. Twórcą zasadniczej części poziomu jest Syndro, dla którego to dopiero pierwszy level. Chyba każdy przyzna, że to świetny początek.

The Guantatraz Prison

Autor: PW Tileset: Level 1
Rozmiar: 33,5 KB Liczba obiektów: 1932
Przeciętny czas gry: 30 min Poziom trudności: trudny
Pierwsza plansza autorstwa PW, oparta na levelu 1. Jest to dość rozbudowany i szczegółowo wykonany poziom. Posiada wiele skrytek; dostanie się do nich nie jest łatwą sprawą. Dodatkową zaletą poziomu są klątwy. Level może sprawić dużo problemów nie tylko amatorom Clawa, mimo to zachęcamy do zagrania.

The River of Boiling Blood

Autor: Zuczek Tileset: Level 14
Rozmiar: 52,5 KB Liczba obiektów: 3767
Przeciętny czas gry: 20 min Poziom trudności: trudny
Drugi największy level oparty na 14 poziomie. Nie jest jakiś specjalnie długi, ale wypełnia go wiele obiektów. Nowością jest inne niż dotychczasowe tło, ale pozostawia ono wiele do życzenia. Na końcu poziomu można wejść do walki z Omarem bądź od razu zakończyć grę. Poziom jest dość trudny, a już sama walka z tygrysami może przysporzyć kłopotów. Zachęcamy do spróbowania go w grze wieloosobowej - znajdują się w nim klątwy.

The Sky

Autor: Tylko spokojnie xd Tileset: Level 5
Rozmiar: 10,4 KB Liczba obiektów: 426
Przeciętny czas gry: 10 min Poziom trudności: średni
Niezbyt rozbudowany, ale za to bardzo innowacyjny poziom. Najbardziej pasuje tutaj porównanie do River Race, z tym że w The Sky poruszamy się nie po tle, a po przedniej warstwie. Składa się ona głównie z chmur, wśród których czyhają liczne mewy, a także porośniętych trawą pagórków, gdzie napotkamy znanych z piątego i szóstego poziomu wrogów (co ciekawe, są także w chmurach). Uwaga, upadek na trawę ze znacznej wysokości zwykle się źle kończy!

The Treason of Katherine

Autor: Teo phil Tileset: Level 4
Rozmiar: 57,7 KB Liczba obiektów: 4108
Przeciętny czas gry: 20 min Poziom trudności: średni
TToK został ukończony 24 lipca 2006 i szybko stał się absolutnym hitem. Żaden inny poziom nie był tak często wybierany do gry wieloosobowej, o żadnym innym nie było też tak obszernej dyskusji na forum. Kilka niezwykle rozbudowanych lokacji sprawia, że dla wielu graczy już samo odnalezienie właściwej drogi jest sporym wyzwaniem, warto też zwrócić uwagę na walkę z bossem. Tradycją stało się już wydawanie w kolejne rocznice premiery TToK nowych leveli.

The Wind Tunnels

Autor: Grey Cat Tileset: Level 10
Rozmiar: 27,1 KB Liczba obiektów: 1575
Przeciętny czas gry: 15 min Poziom trudności: średni
Kolejny, już tradycyjnie nietypowy level Grey Cata. Z wyglądu nie różni się zbytnio od innych opartych na tym tilesecie, jednak jeśli chodzi o sposób gry - jak najbardziej. W tunelach wieje silny wiatr, tak że często w ogóle nie mamy wpływu na sterowanie Clawem, a jakby tego było mało, od czasu do czasu zdarza się małe trzęsienie ziemi. Na końcu jak zwykle walka z Marrowem, ale żeby nie było nudno, autor postanowił go kilkukrotnie sklonować...

Tide Time

Autor: Zuczek, Proximity, Martin Tileset: Level 9
Rozmiar: 54,2 KB Liczba obiektów: 2935
Przeciętny czas gry: 25 min Poziom trudności: trudny
Pierwszy level, nad którym solidnie pracowały 3 osoby. Martin zbudował dużą część levelu w tile mode, Zuczek go rozbudował i umieścił większość obiektów, a Proximity zajął się wykańczaniem, testowaniem, a także jego rozbudową. Poziom z pewnością przysporzy początkującym graczom wiele trudności, bo mimo dość dużej ilości energii, czyhają nań liczne zasadzki. Być może w poziomie nie ma jakichś innowacji, ale z pewnością warto zagrać.

Treasure Island

Autor: Teo phil Tileset: Level 13
Rozmiar: 42,5 KB Liczba obiektów: 2730
Przeciętny czas gry: 20 min Poziom trudności: średni
Poziom zbudowany na bazie Tiger Island, który po premierze w 2002 roku cieszył się bardzo dużą popularnością, a przez wielu graczy był nawet uznawany za najlepszy custom level. Od tamtej pory minęło już sporo czasu, pojawiło się wiele nowych, bardzo ciekawych map, ale Treasure Island nadal jest wśród najlepszych. Poziom nie należy do specjalnie trudnych (przykładowo, nie zawiera strzał), ale dla większości graczy jest to raczej zaletą niż wadą.

Twilight Coast

Autor: Teo phil Tileset: Level 7
Rozmiar: 57,3 KB Liczba obiektów: 4075
Przeciętny czas gry: 20 min Poziom trudności: średni
Jest to zdecydowanie najlepszy poziom oparty na tilesecie z levelu 7. Jego budowa jest dokładnie przemyślana, co czyni ten poziom idealnym do gry samemu lub z innymi w trybie wieloosobowym. Teo phil użył kilku nowatorskich rozwiązań przy budowie, a dzięki zastosowaniu dodatkowej warstwy w edytorze nie występują problemy z niedopasowanymi klockami. Cechą charakterystyczną są skaczący wrogowie i kilka dużych wyciągów.

UnderSeaWorld

Autor: Randall Stroot Tileset: Level 12
Rozmiar: 65,7 KB Liczba obiektów: 4372
Przeciętny czas gry: 45 min Poziom trudności: trudny
W dniu swojej premiery UnderSeaWorld był poziomem rekordowo dużym, a chociaż ten tytuł z czasem utracił, to wciąż pozostaje jednym z najbardziej skomplikowanych oraz najtrudniejszych leveli. Rich Kleinhenz przygotował nawet dokładny opis jego przejścia, podobny do swoich słynnych walkthroughs, który niedawno został odnaleziony wśród kopii zapasowych przez Randy'ego, autora poziomu. Warto do niego zajrzeć, a tym bardziej do samego levelu.

Wreckage

Autor: Teo phil, Zuczek Tileset: Level 9
Rozmiar: 180,7 KB Liczba obiektów: 13337
Przeciętny czas gry: 45 min Poziom trudności: średni
Niezwykły wygląd i w pełni przemyślana konstrukcja to tylko dwa z długiej listy powodów, dla których po prostu trzeba zagrać w Wreckage. Poziom trudności jak w sam raz, rozbudowane lokacje, w których można się zgubić, a na każdym kroku nowe pomysły i rozwiązania. Poza tym warto odwiedzić wszystkie cztery warpy, z których każdy czymś na swój sposób zaskakuje. Już przed premierą (24/07/10) level był długo oczekiwany, m.in. za sprawą oficjalnego trailera.© 2004-2018 Grey Cat, Zuczek and Teo phil. Site best viewed in 800x600 using Internet Explorer or Firefox.