Zawartość

 1. Błąd 0xc0000022
 2. Bardzo słaba wydajność
 3. Zbyt niskie skoki
 4. Powoli jeżdżące platformy
 5. Błąd przy uruchamianiu wersji DVD
 6. Utrata zapisanych gier po restarcie
 7. Czarny ekran w trybie multiplayer
 8. Czarny ekran przy wyborze poziomu
 9. Wersja rip wyłącza się po godzinie
 10. Brak muzyki w grze
 11. Nieudane screenshoty
 12. Gra bez płyty
 13. Dostępne patche i wersje językoweBłąd 0xc0000022

Problem: Przy próbie uruchomienia gry pojawia się komunikat o błędzie 0xc0000022.

Rozwiązanie: Nowsze wersje systemu Windows standardowo nie zawierają DirectPlay. Można go jednak samodzielnie doinstalować. Aby to zrobić, otwórz Panel sterowania -> Programy i funkcje -> Włącz lub wyłącz składniki systemu Windows. Rozwiń gałąź Składniki starszej wersji i zaznacz DirectPlay.
Bardzo słaba wydajność

Problem: Claw uruchamia się poprawnie, ale wydajność jest bardzo słaba, tak że praktycznie nie da się grać. Dzieje się tak najczęściej na nowych komputerach z systemem Windows 7 lub późniejszą wersją.

Rozwiązanie: Do najnowszej wersji gry CrazyHook 1.4.4.1 dołączona została biblioteka dgVoodoo, która praktycznie w całości rozwiązuje problemy z wydajnością. Konfiguracja z prawdopodobnie najlepszymi ustawieniami jest dołączona do paczki, jednak w razie wypadku znajduje się tam również konfigurator, pozwalający m.in. na zmianę rozdzielczości, czy domyślnego trybu na okienkowy(można też zmieniać go kombinacją klawiszy alt i enter).

Z problemem można też sobie zwykle poradzić przy pomocy programu DirectX Windower. Co prawda niektóre elementy interfejsu nie zostały przetłumaczone z japońskiego, jednak konfiguracja jest bardzo prosta: wystarczy kliknąć ikonkę z plusem i wskazać położenie gry na dysku, a następnie dwukrotnie kliknąć nowo utworzony wpis w oknie programu.

Jeśli planujesz korzystać z programu DirectX Windower, ale preferujesz grę na pełnym ekranie, możesz skorzystać z narzędzia Fullscreen [F11].

Jeśli jednak chcesz skorzystać zarówno z najnowszej wersji gry, jak i z programu DirectX Windower, pamiętaj aby usunąć plik DDraw.dll lub zmienić jego nazwę. W innym wypadku dojdzie do konfliktu z dgVoodoo i gra się nie uruchomi.
Zbyt niskie skoki

Problem: Claw skacze o wiele za nisko, ledwie odrywa się od ziemi, a przy tym porusza się nienaturalnie szybko.

Rozwiązanie: Włącz synchronizację pionową (v-sync, vertical sync) w ustawieniach sterownika karty graficznej. W ten sposób liczba klatek na sekundę będzie ograniczona częstotliwością odświeżania ekranu (60 Hz w przypadku większości monitorów LCD). Dokładna lokalizacja wspomnianej opcji zależy oczywiście od posiadanej karty. Jeżeli masz GeForce’a, po uruchomieniu Panelu sterowania NVIDIA wybierz wyświetlanie wszystkich opcji (Widok -> Zaawansowany), na liście z lewej strony zaznacz Zarządzanie ustawieniami 3D, a następnie po prawej stronie znajdź opcję Synchronizacja pionowa.

Upewnij się też, że w zaawansowanych opcjach gry (MISC/CLAWADV.EXE na płycie) emulacja DirectDraw (tryb software) jest wyłączona, tj. ostatnia opcja jest odznaczona.
Powoli jeżdżące platformy

Problem: Platformy typu TriggerElevator, na przykład ta zaraz po drugim punkcie zapisu w La Roca, poruszają się tak wolno, że niemal stoją w miejscu.

Rozwiązanie: Upewnij się, że synchronizacja pionowa jest włączona (patrz punkt wyżej). Następnie uruchom narzędzie diagnostyczne DirectX (Start -> Uruchom -> dxdiag), przejdź na zakładkę Więcej pomocy, kliknij przycisk Zastąp... i zaznacz opcję Wartość zastępcza. W polu obok podaj wartość 60 (jeśli masz monitor LCD) lub 85 (jeśli masz monitor CRT).

Upewnij się też, że w zaawansowanych opcjach gry (MISC/CLAWADV.EXE na płycie) emulacja DirectDraw (tryb software) jest wyłączona, tj. ostatnia opcja jest odznaczona.
Błąd przy uruchamianiu wersji DVD

Problem: W trakcie uruchomienia wersji DVD ekran robi się czarny, słychać tylko dźwięki odtwarzanego filmiku, po czym gra się zawiesza i pokazuje się standardowy komunikat o błędzie i zamknięciu programu.

Rozwiązanie: wysokiej jakości przerywniki filmowe z wersji DVD niestety nie działają w grze i można jedynie odtwarzać je oddzielnie, z poziomu Windows. Aby je wyłączyć, skorzystaj ze znajdującego się na płycie (w katalogu /EXTRAS/Windows XP Registry Fix) pliku *.reg, który zrobi to automatycznie. Warto zauważyć, że w zamian będą wyświetlane standardowe filmiki z wersji CD, więc nie jest to duża strata.
Utrata zapisanych gier po restarcie

Problem: Po dotarciu do save pointu, oczywiście bez korzystania z kodów, pojawia się informacja, że gra została zapisana. Wszystko jest w porządku, jednak po ponownym włączeniu Clawa cały postęp w grze zostaje utracony.

Rozwiązanie 1: Uruchamiaj grę na koncie z uprawnieniami administratora, tak aby gra mogła zmieniać zawartość pliku CLAW.USR, w którym przechowywany jest zapisany stan gry. Pamiętaj, że nawet jeśli takie uprawnienia posiadasz, to w Windows Vista oraz 7 nadal musisz skorzystać z opcji Uruchom jako administrator, dostępnej po kliknięciu prawym przyciskiem myszy.

Rozwiązanie 2: Zainstaluj grę w folderze, do którego na swoim koncie użytkownika masz pełny dostęp, a więc na przykład "Moje dokumenty".

Rozwiązanie 3: Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem i wiesz co robisz, możesz ręcznie ustawić prawa dostępu do folderu z Clawem, tak aby „zwykli” użytkownicy również mogli zmieniać jego zawartość.
Czarny ekran w trybie multiplayer

Problem: Po wybraniu gry wieloosobowej ekran robi się czarny. Widać zarysy okna i przycisków, gra nadal działa, ale tekst również jest czarny, a przez to całkowicie niewidoczny.

Rozwiązanie 1: Ściągnij wersję rip, w której ten problem nie występuje. Można przeznaczyć ją tylko do gry przez internet: nie ma żadnych przeszkód, by zainstalować ją obok już posiadanej „pełnej” wersji.

Rozwiązanie 2: W ostateczności możesz skorzystać z zamieszczonych na naszej stronie screenshotów i najzwyczajniej w świecie zapamiętać rozmieszczenie opcji i przycisków.
Czarny ekran przy wyborze poziomu

Problem: Ekran robi się czarny również w momencie, gdy wyświetlana jest lista poziomów stworzonych przez użytkowników (opcja Load Custom Level), a także przy edycji profilu gracza.

Rozwiązanie: Uaktualnij Clawa do wersji 1.3, wybierając aktualizację przeznaczoną do posiadanej wersji językowej gry.
Wersja rip wyłącza się po godzinie

Problem: Po ściągnięciu i uruchomieniu wersji rip, gra informuje mnie, że jest to wersja demo, umożliwiająca grę przez 60 minut.

Rozwiązanie: Odblokuj pełną wersję, korzystając z dołączonego do wersji rip kodu rejestracyjnego (839E794F-6A30-4056-92C0-42B5240C252B). Aby otworzyć odpowiednie okienko, po prostu kliknij przycisk Play Demo.
Brak muzyki w grze

Problem: W ogóle nie słychać muzyki w grze, mimo że nie jest ona wyciszona w opcjach audio. Problem dotyczy tylko Clawa, wszystko inne wydaje się odtwarzać najzupełniej poprawnie.

Rozwiązanie: Odtwarzanie MIDI jest najprawdopodobniej wyciszone. Uruchom regulację głośności i poszukaj suwaka podpisanego MIDI Synth, SW Synth lub podobnie. Ustaw go na maksimum i ponownie włącz grę.
Nieudane screenshoty

Problem: Po wciśnięciu klawisza PrintScreen i wklejeniu screenshota do systemowego Painta obrazek jest prawie cały czarny i niewiele na nim widać.

Rozwiązanie: Aby zrobić screenshot, wciśnij w trakcie gry kombinację klawiszy Ctrl+D. Obrazek w formacie BMP zostanie automatycznie zapisany w folderze z zainstalowanym Clawem.
Gra bez płyty

Problem: Chciałbym grać bez konieczności umieszczania za każdym razem płyty z grą w napędzie CD/DVD.

Rozwiązanie 1: Ściągnij wersję rip z naszej strony.

Rozwiązanie 2: Stwórz lub ściągnij obraz płyty i zamontuj go w emulatorze CD/DVD, takim jak np. Daemon Tools.

Rozwiązanie 3: Ściągnij crack. Jest on przeznaczony do angielskiej wersji 1.3, ale możesz go też zastosować na polskiej (jedynym efektem ubocznym są angielskie okna edycji graczy, sterowania, gry wieloosobowej itp., natomiast samo menu oraz gra nadal będą w pełni po polsku). Pamiętaj, że jeśli nadal chcesz mieć dostęp do przerywników filmowych, musisz skopiować z płyty zawartość folderów /MOVIES i /MUSIC (tylko zawartość, nie całe foldery!) do miejsca, w którym zainstalowałeś grę.
Dostępne patche i wersje językowe

Problem: Pogubiłem się wśród dostępnych wersji gry. Czym się właściwie różnią i które z nich wymagają aktualizacji?

Rozwiązanie: Wersje 1.0 i 1.1 niczym się nie różnią, jeśli chodzi o samą grę, natomiast ta druga jest na DVD i zawiera dodatkowo przerywniki filmowe w formacie MPEG-2, znacznie wyższej jakości niż te na CD. Pierwszą faktyczną poprawką była aktualizacja do wersji 1.2, która zlikwidowała kilka drobnych błędów, wprowadziła kilka ułatwień w grze (łatwiejsze walki z bossami, dodatkowe życie za każde pół miliona punktów), a także dodała kilka nowych kodów. Najnowsza wersja to 1.3 (teoretycznie nadal w fazie beta, bo aktualizacja nigdy nie została oficjalnie wydana przez Monolith), dodająca możliwość gry w sieci za pośrednictwem protokołu TCP/IP.

Poniższa tabela przedstawia praktycznie wszystkie wersje Clawa, na jakie mogą się natknąć polscy gracze, oraz dostępne aktualizacje dla każdej z nich. Jeśli masz Drapieżną Edycję albo ściągnąłeś wersję rip z naszej strony, to możesz od razu rozpocząć grę.

Nazwa Źródło Wersja Patch
Claw PCWK Gwiazdka '99 angielska, v1.2 v1.3 ENG
Claw CyberMycha 6/2003 angielska, v1.0 v1.3 ENG
Kapitan Pazur Zakupiona w sklepie polska, v1.3 v1.3 PL
KP: Drapieżna Edycja Zakupiona w sklepie polska, v1.3 BRAK
Claw Wersja DVD z naszej strony angielska, v1.1 v1.3 ENG
Claw Wersja rip z naszej strony angielska, v1.3 BRAK© 2004-2018 Grey Cat, Zuczek and Teo phil. Site best viewed in 800x600 using Internet Explorer or Firefox.